Rusia paralajmëron SHBA-në për rrezikun e përplasjes së drejtpërdrejtë ushtarake - Gazeta Express
string(80) "rusia-paralajmeron-shba-ne-per-rrezikun-e-perplasjes-se-drejtperdrejte-ushtarake"

Rusia paralajmëron SHBA-në për rrezikun e përplasjes së drejtpërdrejtë ushtarake

Lajme

Gazeta Express

05/10/2022 13:56

Vendimi i SHBA-së për të dërguar më shumë ndihmë ushtarake në Ukrainë “rrit rrezikun e një përplasjeje të drejtpërdrejtë ushtarake” midis Rusisë dhe Perëndimit, ka paralajmëruar Moska.

Ambasadori i Rusisë në SHBA, Anatoly Antonov, tha se ishte një “kërcënim i menjëhershëm” për Moskën, duke e përshkruar SHBA si “pjesëmarrës në konflikt”.

Lexo Edhe:

Më herët, SHBA njoftoi një tjetër ndihmë ushtarake prej 625 milionë dollarësh për Ukrainën, shkruan BBC.

Armatimi i avancuar i SHBA-së është vlerësuar se ka ndihmuar Ukrainën të ndërtojë vrull kundër forcave pushtuese ruse.

Trupat ukrainase kanë bërë përparime të rëndësishme në veri-lindje dhe jug të vendit gjatë javëve të fundit.

Pajisja më e fundit amerikane përfshin katër të tjera nga sistemet e shumta të raketave Himars me precizion të lartë.

Uashingtoni ka dhënë gati 17 miliardë dollarë në mbështetje ushtarake për Kievin që kur presidenti rus Vladimir Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Në një deklaratë të enjten, Antonov paralajmëroi se vendimi i SHBA “për të vazhduar pompimin e regjimit të Kievit me armë të rënda vetëm siguron statusin e Uashingtonit si një pjesëmarrës në konflikt”.

Ai tha se kjo do të rezultonte në “gjakderdhje të zgjatur dhe viktima të reja”.

“Ne i bëjmë thirrje Uashingtonit të ndalojë veprimet e tij provokuese që mund të çojnë në pasojat më të rënda”, tha ambasadori rus.

Pasi pësoi një varg humbjesh të mëdha në fushën e betejës në Ukrainë në javët e fundit, Rusia është zotuar të mbrohet me të gjitha mjetet e disponueshme, duke mos përjashtuar përdorimin e armëve të saj bërthamore. /Euronews albania