Rusia paralajmëron fatkeqësi bërthamore - thotë se Ukraina qëllimisht "do që t'ia lë fajin Kremlinit". - Gazeta Express
string(97) "rusia-paralajmeron-fatkeqeesi-berthamore-thote-se-ukraina-qellimisht-do-qe-tia-le-fajin-kremlinit"

Rusia paralajmëron fatkeqësi bërthamore – thotë se Ukraina qëllimisht “do që t’ia lë fajin Kremlinit”.

Lajme

Gazeta Express

18/08/2022 12:28

Rusia ka paralajmëruar të enjten për rrezikun e një fatkeqësie bërthamore në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia dhe akuzoi Ukrainën për planifikimin e një “provokimi” atje të premten gjatë një vizite të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres.

Fabrika, pranë vijës së frontit, është vënë nën zjarr në mënyrë të përsëritur në javët e fundit, me Ukrainën dhe Rusinë që fajësojnë njëra-tjetrën për bombardimet, raporton AlJazeera, transmeton Express.

Lexo Edhe:

Ministria ruse e mbrojtjes akuzoi Ukrainën se po përpiqej të organizonte një “aksident të vogël” në uzinën në jug të Ukrainës, në mënyrë që të fajësonte Rusinë. /Express