Rreziku i pushtimit të Ukrainës, Suedia përforcon praninë ushtarake në pikën me të afërt me Rusinë - Gazeta Express
string(97) "rreziku-i-pushtimit-te-ukraines-suedia-perforcon-pranine-ushtarake-ne-piken-me-te-afert-me-rusine"

Lajme

Gazeta Express

16/01/2022 11:09

Rreziku i pushtimit të Ukrainës, Suedia përforcon praninë ushtarake në pikën me të afërt me Rusinë

Lajme

Gazeta Express

16/01/2022 11:09

Suedia po përforcon praninë e saj ushtarake në ishullin Gotland, i cili është pjesa më e afërt e vendit me Rusinë. Kjo vjen pasi bisedimet midis NATO-s, Shteteve të Bashkuara dhe Moskës dështuan javën e kaluar.

Edhe pse Suedia nuk është anëtare e NATO-s, ajo është një aleate e ngushtë. Gotland ndodhet në mënyrë strategjike në detin Baltik dhe shtetet baltike të BE-së ndajnë të gjitha një kufi me Rusinë.

Lexo Edhe:

Tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë po rriten pas dështimit të bisedimeve. Moska tani ka rreth 100,000 trupa të vendosura pranë kufirit të Ukrainës.

Dhe të enjten dhe të premten Ukraina u godit nga sulme kibernetike që hoqën jashtë linje shumë uebsajte qeveritare. Mendohet gjerësisht se Rusia qëndron pas tyre.

Në Lindjen e Largët të Rusisë, forcat vazhdojnë të lëvizin drejt perëndimit, por Moska thotë se nuk ka plane të sulmojë Ukrainën.

Ajo thotë se ka nevojë për garanci nga NATO se ish-shteti sovjetik nuk do të bashkohet kurrë me aleancën. Dhe gjithashtu dëshiron që të gjitha armët dhe forcat e NATO-s të largohen nga Evropa Lindore.

Por NATO ka thënë se Ukraina është një shtet i pavarur dhe nuk varet nga Moska nëse do t’i bashkohet aleancës apo jo. Ndërkohë, Rusia refuzon të largojë trupat e saj nga kufiri ukrainas, duke thënë se ka të drejtë t’i vendosë ato atje./Euronews