Rreziku i kancerit të mushkërive mbetet i lartë për duhanpirësit që kalojnë në vaping - Gazeta Express
string(85) "rreziku-i-kancerit-te-mushkerive-mbetet-i-larte-per-duhanpiresit-qe-kalojne-ne-vaping"

Rreziku i kancerit të mushkërive mbetet i lartë për duhanpirësit që kalojnë në vaping

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

23/05/2024 20:13

Rrreziku i kancerit të mushkërive mbetet i lartë për duhanpirësit që kalojnë në vaping

Nëse e keni lënë duhanin dhe keni kaluar në vaping, gjasat tuaja për kancer të mushkërive nuk do të bien aq fort sikur ta lini plotësisht nikotinën, sugjeron një studim i ri.

Lexo Edhe:

“Ky është studimi i parë i madh i bazuar në popullatë që demonstron rrezikun e shtuar të kancerit të mushkërive tek përdoruesit e cigareve elektronike pas ndërprerjes së duhanit”, tha autori kryesor i studimit, Dr. YeonWook Kim.

Ekipi i Kim prezantoi gjetjet e tij të hënën në takimin vjetor të Shoqatës Amerikane të Thoracic në San Diego.

Shumë duhanpirës po i drejtohen cigareve elektronike të ngarkuara me nikotinë në atë që ata mund të besojnë se është një ndryshim “i sigurt” nga cigaret tradicionale.

Por a bie rreziku i tyre për kancer të mushkërive në nivele që janë të barabarta me lënien e plotë të nikotinës?

Për ta zbuluar, ekipi i Kim-it gjurmoi rezultatet për mbi 4.3 milionë koreano-jugorë që u regjistruan në Programin Kombëtar të Ekzaminimit të Shëndetit të vendit në 2012-2014 ose 2018. Vëzhgimi u krye më 2021.

Pjesëmarrësit u ndanë në kategori sipas zakoneve të pirjes së duhanit/vapit.

Gjatë periudhës së ndjekjes, mbi 53,000 u zhvilluan nga kanceri i mushkërive dhe 6,351 vdiqën nga sëmundja.

Njerëzit që e kishin lënë duhanin për pesë vjet ose më shumë, por që pinë duhan përsëri përballeshin me shanse më të larta për kancer fatal të mushkërive, sesa ata që e kishin lënë duhanin për të njëjtën kohë, por nuk kishin pirë cigare elektronike, zbuloi ekipi i Kim.

Dhe për ata që do ta kishin lënë duhanin për më pak se pesë vjet, kalimi në vaping rrit rrezikun ose për t’u prekur nga kanceri i mushkërive ose për të vdekur nga sëmundja, krahasuar me ata që e lanë por nuk filluan me vaping.

Tendenca ishte veçanërisht e fortë te njerëzit e moshës 50 deri në 80 vjeç, zbuloi ekipi korean.