Ronaldo dhe Immobile sikur Nyers-Nordahl 1951 dhe Angelillo-Altafini 1959 - Gazeta Express

Gazeta Express

12/07/2020 21:22

Ronaldo dhe Immobile sikur Nyers-Nordahl 1951 dhe Angelillo-Altafini 1959

Gazeta Express

12/07/2020 21:22

‘Këpuca e Artë’ në Itali do të diskutohet mes Ciro Immobiles dhe Cristiano Ronaldos.

Me dy golat kundër Atalantës, Cristiano Ronaldo ka shkuar në kuotën e 28 finalizimeve në Serie A, vetëm një më pak se Ciro Immobile.

Por, pas arritjes së CR7 në shifrën e 28 golave, ata janë bërë dyshja e parë që pas më shumë se 50 vjetësh shënojnë të paktën aq gola në një sezon në Serie A, dhe vetem e treta ne histori.

Të fundit që kishin shënuar të paktën 28 gola në një sezon Serie A ishin Nyers-Nordahl (1950/51) dhe Angelillo-Altafini (1958/59).

M enjë fjalë, është vetëm sezoni i tretë në histori të Serie A që shënojnë dy lojtarë të paktën 28 gola. /Gazeta Express/