Rohrwacher 101 / Kino Armata - Gazeta Express
string(26) "rohrwacher-101-kino-armata"

Arte

Gazeta Express

30/08/2023 16:10

Rohrwacher 101 / Kino Armata

Arte

Gazeta Express

30/08/2023 16:10

Filmat e Michelangelo Antonioni, Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini, Bernardo Bertolucci, Roberto Rossellini, etj. kanë shfaqje të rregullta gjatë serisë programore ‘101’ në Kino ARMATA.

Në kuptim si akademik ashtu edhe joformal, 101 përcakton faktet bazike të lidhura me një fushë ose çështje të caktuar. Gjatë 101, ARMATA shndërrohet në fushë mësimi për fillestarë dhe entuziastë, duke ofruar këndvështrim të freskët mbi disa prej filmave dhe autorëve më me ndikim të kohës sonë.

Lexo Edhe:

Filmat nga seria ‘ROHRWACHER 101’ me regji të Alice Rohrwacher do të shfaqen në Kino ARMATA mes 25–27 shtator 2023 dhe përfshijnë:

E hënë, 25 shtator, 19:00h
‘Corpo Celeste’ (2011), 99 min.

E martë, 26 shtator, 19:00h
‘Le Meraviglie’ (2014), 110 min.

E mërkurë, 27 shtator, 19:00h
‘Lazzaro Felice’ (2018), 128 min.

Alice Rohrwacher është një regjisore, montazhere dhe skenariset italiane. Ajo bëri debutimin e saj regjisorial me Heavenly Body (2011) dhe që atëherë ka drejtuar filma të shquar si The Wonders (2014), Happy as Lazzaro (2018), i cili mori çmimin për skenarin më të mirë në Festivalin e Filmit të Kanës, si dhe La chimera (2023). Filmi i saj i shkurtër Le pupille (2022) u nominua për Çmimin e Akademisë për Filmin më të Mirë të Shkurtër Live Action.

Alice Rohrwacher bën filma në kërkim të mrekullisë dhe zbulon se nuk ka nevojë të shkojë shumë larg. Është atje në kaltërsinë eterike të qiellit dhe blunë kristalore të ujit; atje në këndimin, kërcimin dhe aspiratat e të rinjve; dhe aty në buzë që mbajnë bletët punëtore dhe meloditë. Siç e sheh regjisorja italiane, një lloj magjie e çmuar shkëlqen mes njerëzve dhe përhapet nëpër tokë. Duke pasqyruar qasjen e hapur, kureshtare të fëmijëve dhe të pafajshmëve të tjerë ndaj botës, kinemaja e saj është sa shkëlqyese aq edhe e shquar, duke zbuluar mrekulli të vogla në të përditshmen e thjeshtë.

Duke punuar me motrën e saj, aktoren e njohur Alba Rohrwacher dhe kineasten e talentuar Hélène Louvart, Alice Rohrwacher ka realizuar tre filma artistikë deri më sot, të cilët janë të shumë vlerësuar. Përgjatë Corpo celeste (2011), The Wonders (2014) dhe Happy as Lazzaro (2018), dy vajza adoleshente me një vështrim kërkues dhe një budalla mendjelehtë fillojnë të shohin për herë të parë atë që qëndron jashtë kufijve të Kishës Katolike, një fermë mjalti dhe një plantacion duhani. Pak më shumë se një hedhje guri nga këto mjedise të izoluara, moderniteti lëshon vorbullën e tij joshëse, ndonëse kërcënuese. Ambivalente ndaj traditës kur ngatërrohet me shkatërrim dhe korrupsion, shkrimtarja dhe regjisorja është gjithsesi e dashur ndaj ritualeve të lashta kur kujdesen për natyrën dhe komunitetin. Omelia contadina (2020), një vajtim emocionues për jetën baritore, hedh një vështrim dinjitoz mbi fshatin dhe fermat e tij. Ndërkohë, filmi i shkurtër Four Roads (2020) është fryti i mrekullueshëm i gjetjes së disa filmave të vjetëruar gjatë izolimit. Rohrwacher përdor kamerën që të veprojë si një krah për të, duke iu drejtuar fqinjëve kur ajo nuk mundet. Pasi mori fjalët e tyre të mençurisë, në dokumentarin bashkëpunues Futura (2021), ajo hulumton adoleshentët e Italisë për vizionet e tyre për moshën madhore të afërt. Rohrwacher shikon me butësi të shkuarën dhe shpresë për të ardhmen. Duke shikuar filmat e saj, ne mbetemi me një vështrim tjetër ndaj botës – më të ngrohtë dhe empatik, më të prirur për të përjetuar kënaqësi.

Të gjitha filmat do të shfaqen në gjuhën origjinale me titra anglisht dhe hyrja është falas. Kino ARMATA gjindet në Rr. Brigada e Kosovës, prapa amfiteatrit të Sheshit Zahir Pajaziti.

Kino ARMATA, hapësira publike në Prishtinë që promovon kulturë alternative dhe dialog shoqëror, ka kënaqësinë të njoftojë për bashkëpunimin e rradhës me Ambasadën e Italisë në Kosovë dhe Istituto Italiano di Cultura në Tiranë në shfaqjen e disa prej punëve më të rëndësishme dhe relevante të autorëve italian para publikut të Prishtinës dhe Kosovës.