Roger Waters bashkëthemeluesi i ‘Pink Floyd’ anulon koncertet në Poloni për shkak të luftës në Ukrainë - Gazeta Express
string(100) "roger-waters-bashkethemeluesi-i-pink-floyd-anulon-koncertet-ne-poloni-per-shkak-te-luftes-ne-ukraine"

Roger Waters bashkëthemeluesi i ‘Pink Floyd’ anulon koncertet në Poloni për shkak të luftës në Ukrainë

Arte

Gazeta Express

27/09/2022 15:08

Qëndrimi i bashkëthemeluesit të Pink Floyd për luftën e Rusisë kundër Ukrainës ka ngjallur ‘indinjatë’ në Kraków

Bashkëthemeluesi i Pink Floyd, Roger Waters , ka anuluar koncertet e planifikuara në Poloni për shkak të zemërimit për qëndrimin e tij ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës, raportuan mediat polake të shtunën.

Lexo Edhe:

Një zyrtar i Tauron Arena në Kraków, ku muzikanti ishte planifikuar të performonte dy koncerte në prill 2023, tha se ato nuk do të mbaheshin më.

“Menaxheri i Roger Waters vendosi të tërhiqet – pa dhënë asnjë arsye”, tha Łukasz Pytko, nga Tauron Arena Kraków, në komentet e raportuara nga mediat polake.

Faqja e internetit për turneun e koncerteve të Waters’s This Is Not a Drill nuk renditi koncertet e Kraków të planifikuar më parë për 21 dhe 22 prill.

Këshilltarët e qytetit në Kraków pritej të votonin javën e ardhshme mbi një propozim për të emëruar Waters si persona non grata, duke shprehur “indinjatën” për qëndrimin e muzikantit ndaj luftës në Ukrainë.

Waters i shkroi një letër të hapur zonjës së parë ukrainase, Olena Zelenska, në fillim të këtij muaji, në të cilën ai fajësoi “nacionalistët ekstremë” në Ukrainë për “vendosjen e vendit tuaj në rrugën e kësaj lufte katastrofike”.

79-vjeçari kritikoi gjithashtu perëndimin për furnizimin e Ukrainës me armë, duke fajësuar veçanërisht Uashingtonin. Waters gjithashtu ka dënuar NATO-n, duke e akuzuar atë për provokim të Rusisë.

Nuk është hera e parë që kantautori britanik shpreh pikëpamjet e tij për politikën ndërkombëtare.

Në vitin 2019, ai kritikoi një koncert të stilit Live Aid për të mbledhur fonde për ndihmë humanitare për Venezuelën, duke pretenduar se është një përpjekje e mbështetur nga SHBA për të njollosur qeverinë socialiste.

Shfaqja në qytetin kufitar kolumbian të Cúcuta synoi të mblidhte miliona dollarë për të siguruar ushqim dhe ilaçe për venezuelianët që vuanin mungesa të gjera.

Sherri erdhi pasi forcat e sigurisë venezueliane u akuzuan për ekzekutimin e dhjetëra njerëzve dhe arrestimin arbitrar të qindra të tjerëve në një fushatë për të ndëshkuar njerëzit që protestuan kundër presidentit Nicolás Maduro.

Në vitin 2018 gjatë një koncerti në Brazil para zgjedhjeve presidenciale, Waters foli kundër kandidatit të krahut të djathtë Jair Bolsonaro, i cili aktualisht është president./The Guardian