Rita Ora dhe Bob Geldof, bëhen bashkë për ta dizajnuar emblemën e koronavorusit - Gazeta Express

Rita Ora dhe Bob Geldof, bëhen bashkë për ta dizajnuar emblemën e koronavorusit

Arte

Gazeta Express

21/03/2020 0:30

Ylli i njohur i muzikës, Rita Ora është bërë bashkë me Sir Bob Geldof, për ta krijuar një emblemë e cila ka për qëllim ta vetëdijesojë publikun e gjerë rreth pandemisë së koronavirusit.

Këngëtarja 29-vjeçare me prejardhje kosovare, ka vendosur të bashkëpunojë me muzikantin dhe aktivistin e famshëm në dizajnimin e një simboli për fondacionin e Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës Botërore për Shëndetësi, “Solidarity Response Fund”, e cila ka për qëllim t’i ndihmojë personat në nevojë në këto kohë të përhapjes së COVID-19.

“Gjatë muajve të fundit ne kemi parë që ky virus po përhapet në të gjithë botën, duke mos kuptuar mjaft ndikimin e tij. Unë mendoj se deri tani të gjithë e kuptojmë se koronavirusi është diçka që ka dhe do të vazhdojë të ketë efekte shkatërruese për të gjithë. Unë lutem për të gjithë ata që i kanë humbur më të dashurit e tyre si pasojë e kësaj sëmundjeje, ata që po luftojnë me të, ata që janë të frikësuar dhe ndihen të vetmuar, si dhe gjithë personat që me shumë guxim po i ndihmojnë të prekurit me koronavirus dhe po luftojnë në zvogëlimin e efekteve të kësaj pandemie globale,” ka deklaruar Ora për të përditshmen “Daily Mail”.

View this post on Instagram

Covid-19 is impacting the world in a way none of us could have imagined. Over the last few months we have watched this virus spread throughout the world not quite understanding its impact. I think by now we all understand that this is something that is having and will continue to have devastating effects on everyone. We all have a part to play in helping to stop the spread. Thinking about what I can do to try and help, I reached out to Sir Bob Geldof for advice on how best to make any kind of difference. Bob was beyond gracious, as of course he has been the master of mobilising young people all his life. The first idea was to design a symbol to remind us all that we have a battle to fight together. After working on this symbol, I sent it to the @UNFoundation, who helped set up the COVID-19 Solidarity Response Fund for the World Health Organisation @WHO. I started discussing with them how we could work together, to encourage people to unite to combat as much as we can the spread of this virus. There are simple things we can all do to make a difference. To create as much awareness as we can, we are launching this symbol and an instruction page to offer some guidance from, and with support of the WHO. We have made available some simple merchandise with all proceeds going directly to the COVID-19 Solidarity Response Fund. We would love you to buy whatever you can afford or make a small donation, but I wanted you to know that if that is not possible for you even sharing or posting the symbol will help. Please – Stop the Spread. Play Your Part! I love you, Rita x

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on

Ylli i hitit “Girls” po ashtu tregoi se ishte ideja e Bob Geldofit për ta krijuar emblemën e cila e përfshinë një mikrob Brenda simbolit të paqes, me qëllim që të na e kujtojë të gjithëve se duhet ta luftojmë këtë virus së bashku, transmeton Koha.

Artikujt e kësaj linje të krijuar nga dyshja, Ora dhe Geldof, përfshijnë kapele, afishe dhe bluza, me çmime të ndryshme që variojnë nga tetë deri në 50 dollarë.