RIKTHEHET UNUM FESTIVAL ME EDICIONIN E DYTË - Gazeta Express

RIKTHEHET UNUM FESTIVAL ME EDICIONIN E DYTË

Lajme

Gazeta Express

24/01/2020 11:31

UNUM Festival

Maj 28 – Qershor 1, 2020

Shëngjin, Albania

Website http://www.unumfestival.com/

Facebook https://www.facebook.com/unumfestival/Instagram https://www.instagram.com/unumfestival/

Pasi ka bërë një përshtypje të madhe në vitin e saj të parë, festivali magjik UNUM kthehet në rivierën shqiptare nga 28 maj deri në 1 qershor 2020. Faza e parë e emrave për këtë udhëtim të shoqëruar nga dielli dhe natyra, përfshihet nga Raresh, Seth Troxler, tINI, Sonja Moonear, Dyed Soundorom, John Dimas, Priku, Praslea, Cap, Digby, Cesar Merveille dhe shumë tjerë.

Në vitin 2019, UNUM bëri një shënim të menjëhershëm me edicionin e parë, në plazhin mahnitës të Shqipërisë me një formacion të klasit botëror. Festivali shkëlqeu duke marrë vëmendjen e audhuruesve të muzikës nga e gjithë bota në këndin e fundit të pashfrytëzuar të Evropës: Rana e Hedhun, në qytetin e Shëngjinit, në vijën idilike të bregdetit shqiptar.

Në edicionin e dytë, ky udhëtim i bukur do të jetë edhe më i gjatë, meqë i shtohet një ditë, duke filluar ditën e enjte dhe duke vazhduar pa ndalë deri të hënën, muzikë do të ketë si ditën ashtu edhe natën. Kështu që bëhuni gati për festë e momente të lumtura si në diell ashtu edhe gjatë perëndimit të dielli. Nuk duhet harruar edhe një shumëllojshmëri të sporteve ujore, kulturës lokale, ushqimeve të pasura, ofertave të pijeve, aktiviteteve të ndryshme, dhe një grup i madh njerëzish, audhurues të muzikës dhe udhëtimeve, nga të gjitha anët e botës. 

Po ashtu, ka edhe gjire të izoluara dhe plazhe me rërë të artë për tu eksploruar. Të gjitha këto me Alpet mahnitëse shqiptare si sfond. UNUM është vendi i lumtur dhe ëndërrimtar, organik dhe natyror, që ndjehet i pazbuluar dhe i fshehur larg nga pjesa tjetër e botës.

Në vitin 2020, janë edhe një herë tri skena: Beach Stage (skena në plazh), e cila shkon nga lindja e diellit deri në perëndimin e diellit dhe e cila këtë vit do të jetë më eksperimentale dhe më relaksuese gjatë ditës, për t’u dhënë njerëzve një vend për të shijuar rrethinat. The Main Stage (skena kryesore), e cila shkon nga perëndimi i diellit deri në agim, dhe Into the Pines Stage (skena në pisha), e cila shkon 24 orë në ditë me muzikë, pa ndalë asnjëherë që nga dita e parë,ku do të perforomojnë emra të njohur botëror, artistë rajonalë dhe një mix i stileve muzikore alternative dhe eksperimentale, të gjitha nën hijen e pishës që mbushin ajrin me aromën e tyre.

Duke u rikthyer për një set të dytë pas një edicioni të tillë, shumë tërheqës dhe të paharruar vitin e kaluar, është emri i madh, Raresh, të cilit i bashkohen minimalistët nga e gjithë shtëpia dhe spektri tekno si, Seth Troxler, tINI, Sonja Moonear, Dyed Soundorom, John Dimas, Priku , Praslea, Cap, Digby, Cesar Merveille me më shumë se 50 artistë ndërkombëtarë dhe lokalë që performojnë në vetë ngjarjen.

Ky është një festival që ofron mundësinë për të përjetuar një cep të ri dhe më pak të njohur të Evropës me një kolonim zanor të klasit botëror. Ka edhe parakushte të rreshtuara nga tani e deri në festival në Berlin, Cyrih, Gjenevë, Stamboll, Tiranë, Shkup dhe Beograd.

LINE-UP FAZA E PARË

Raresh

Seth Troxler

tINI

Sonja Moonear

Dyed Soundorom

Cap

Cesar Merveille

DJ Reas

Digby

Ezikiel

Franco Cinelli

Gemza

George Adi

Hajdar Berisha

John Dimas

Jonny N’ Travis

Lepaya

Manocalo

Nemax

Nikifor

Nikola Vemic

Praslea

Priku

Rrrron

Secret 47

Tatu

Vadislav Rashkov

+ shumë të tjerë