Reuters për Akil Gjakovën: Fituesi i 62 medaljeve, në kërkim policor për dhunë në familje - Gazeta Express
string(87) "reuters-per-akil-gjakoven-fituesi-i-62-medaljeve-ne-kerkim-policor-per-dhune-ne-familje"

Reuters për Akil Gjakovën: Fituesi i 62 medaljeve, në kërkim policor për dhunë në familje

Sport

Gazeta Express

17/04/2024 8:16

Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e publikut për ndihmë në lokalizimin e xhudistit Akil Gjakova, i cili është akuzuar për dhunë në familje.

“Policia e Kosovës po kërkon nga të gjithë qytetarët që kanë informacion për lokacionin e të dyshuarit të njoftojnë stacionin më të afërt policor”, ka thënë policia përmes një njoftimi publik me foton e Gjakovës të bashkëngjitur, pa dhënë detaje për akuzat.

Lexo Edhe:

Mediat lokale më herët kanë raportuar se gruaja e tij e ka paraqitur rastin në polici.

Gjakova, 28-vjeç, ka fituar 62 medalje në xhudo, përfshirë gjashtë arta, që nga viti 2011 në gara të ndryshme ndërkombëtare, dhe pritej të merrte pjesë në lojërat olimpike Paris 2024.

Federata e Xhudos e Kosovës ka thënë se është në kontakt me Gjakovën dhe besojnë në pafajësinë e tij, duke thënë se ai ishte jashtë vendit dhe do të dorëzohet para autoriteteve porsa të kthehet.

Urdhri për arrest ndaj Gjakovës vjen teksa vendi u trondit kur një burrë vrau gruan e tij të martën, pak kohë pas një femicidi tjetër të premten e kaluar kur një burrë vrau ish-bashkëshorten e tij në Ferizaj.