Reagon edhe Bislimi, moslejimin e Kosovës në konferencë të donatorëve e konsideron të padrejtë - Gazeta Express
string(93) "reagon-edhe-bislimi-moslejimin-e-kosoves-ne-konference-te-donatoreve-e-konsideron-te-padrejte"

Reagon edhe Bislimi, moslejimin e Kosovës në konferencë të donatorëve e konsideron të padrejtë

Lajme

Gazeta Express

20/03/2023 22:12

Zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi, sot e ka dënuar moslejimin për pjesëmarrje në konferencën e donatorëve në Bruksel të ministrit të Financave dhe Transfereve, Hekuran Muratit, për të prekurit nga tërmetet në Turqi dhe Siri.

Ai ka thënë se Kosova është treguar bujare me ndihmën që ka ofruar për të prekurit nga tërmetet shkatërruese të muajit të kaluar në Turqi dhe Siri.

Lexo Edhe:

“Është e padrejtë, si dhe në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit dhe karakterin e kësaj konference. Kosova është një partner i besueshëm për aleatët e saj, organizatat ndërkombëtare dhe iniciativat e përbashkëta. Ndihma dhe mbështetja jonë u pamundësua sot nga organizatori”, ka shkruar Bislimi në Twitter.

Murati nuk u lejua të marrë pjesë dhe të përfaqësojë Kosovën në këtë konferencë, pasi nuk u pranua pa fusnotë.