Reagime nga Ministria e Kulturës dhe Teatri Kombëtar pas vdekjes së Vjosa Berishës - Gazeta Express
string(82) "reagime-nga-ministria-e-kultures-dhe-teatri-kombetar-pas-vdekjes-se-vjosa-berishes"

Reagime nga Ministria e Kulturës dhe Teatri Kombëtar pas vdekjes së Vjosa Berishës

Arte

Gazeta Express

23/06/2022 15:02

Sot ka vdekur producentja e njohur kosovare Vjosa Berisha e cila vuante nga një sëmundje e rend për një kohë të gjatë.

Vjosa Berisha lindi me 23 korrik 1972 në Prishtinë. Për rreth 20 vite ishte aktive në marrëdhëniet me publikun, media dhe industrinë e filmit. Ajo së bashku me Fatos Berishën (bashkëshortin) formuan B2 një kompani kritike të filmit në vitin 2003.

Lexo Edhe:

Ishte ideatorë dhe menaxhere e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, PriFest që nga viti 2008, një festival ky që u bë nder më të rëndësishmit në industrinë e filmit kosovar.

Vjosa Berisha ishte anëtare e “European Film Academy” që nga viti 2013 dhe kishte një bagazh të rëndësishëm në shkollim. U bë për vite me radhë zëri më i fuqishëm për të drejtat e komunitetit LGBTI.

Për vdekjen e Vjosa Berishës kanë reaguar artistë, kolegë miq e të afërm të producentës.

Reagimet nga Ministria e Kulturës e Teatri Kombëtar.

Reagimi i Ministrisë së Kulturës:

Me pikëllim të thellë morëm lajmin e hidhur për ndarjen nga jeta të regjisores dhe producentes, Vjosa Berisha.

Ikja e parakohshme ka ndalur përgjysmë veprimtarinë e saj artistike, menaxheriale dhe kjo lë zbrazëti shumë të madhe në artin dhe kulturën e vendit tonë.

Vjosa Berisha, në 50 vitet e saj, la një trashëgimi mbi 20 vjeçare në industrinë e filmit dhe ishte bashkëthemeluese dhe drejtore e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “PriFest” për më shumë se një dekadë. Kolegialiteti, qasja pozitive dhe angazhimi i saj ishte i pashoq dhe do ti mungoj gjithë komunitetit artistik.

Sot nuk e humbëm vetëm një artiste, por humbëm një person me vlera të çmuara që kontribuoi pareshtur për kulturën e re të vendit tonë.

Ngushëllime familjes, miqve, dhe shoqërisë tonë!

Reagimi i Teatrit Kombëtar të Kosovës:

Me dhimbje të thellë pranuam lajmin për humbjen e bashkëpunëtores dhe mikes së Teatrit Kombëtar të Kosovës, Vjosa Berisha!

Teatri Kombëtar i Kosovës u shprehë ngushëllime të sinqerta familjeve Berisha e Istrefi dhe të gjithë bashkëpunëtorëve!

/Gazeta Express