Raporti/ Antimafia Italiane: Bandat shqiptare lëvizin sasi të mëdha droge nga Amerika Latine, paratë pastrohen në Tiranë - Gazeta Express
string(117) "raporti-antimafia-italiane-bandat-shqiptare-levizin-sasi-te-medha-droge-nga-amerika-latine-parate-pastrohen-ne-tirane"

Raporti/ Antimafia Italiane: Bandat shqiptare lëvizin sasi të mëdha droge nga Amerika Latine, paratë pastrohen në Tiranë

Shqiperi

Gazeta Express

01/10/2022 22:30

Në një raport të Antimafias në Romë i prezantuar në Dhomën e Senatit italian për vitin 2021, kryefjalë kanë qenë organizatat shqiptare të trafikimit të drogës.

Në dokument thuhet se grupet kriminale shqiptare po sigurojnë kokainë dhe heroinë me çmime konkuruese për tregun italian falë lidhjeve në Amerikën Latine dhe se vazhdojnë të transportojnë edhe marijuanë përmes detit në vendin fqinj.

Lexo Edhe:

Në raport flitet edhe për sekuestrimin e 18 milionë eurove që po pastroheshin në një bankë në Tiranë dhe ku gjithashtu theksohet se grupet kriminale shqiptare kanë marrëdhënie të qëndrueshme me organizatat kriminale mafioze italiane.

Pjesë nga raporti i Antimafias Italiane:

Skenari në zhvillim të vazhdueshëm i trafikut të drogës ndikohet fuqishëm nga afërsia e Shqipërisë dhe trafiku i drogës nga Ballkani. Në marrëdhëniet mes krimit pulias dhe fraksioneve shqiptare, duket i konsoliduar roli drejtues i këtyre të fundit, të cilët tentojnë të përdorin kanalet e administruara nga bandat puliane për transportin e drogës edhe përtej Rajonit në tregun ndërkombëtar. Në këtë drejtim, rezultatet gjyqësore të operacionit “Shpirti” të datës 2 korrik 2021, të kryer nga DIA dhe autoritetet shqiptare, të arritura falë Grupit të Përbashkët Hetimor – instrument i bashkëpunimit gjyqësor i krijuar ndërmjet DDA Barit, Speciales Anti. – Prokuroria e Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar të Tiranës dhe Eurojust – të cilat lejuan DIA dhe autoritetet shqiptare të kryenin hetime të përbashkëta hetimore duke përdorur rolin themelor koordinues të siguruar nga Drejtoria Kombëtare Antimafia dhe Antiterrorizmit. Hetimi bëri të mundur rindërtimin e të gjithë “zinxhirit të furnizimit” të drogës duke konstatuar ekzistencën e 4 grupeve të fuqishme kriminale që vepronin në Shqipëri dhe në kontakt me subjekte të afërta me organizatat e Barit të aftë për të transportuar sasi të mëdha droge në Europë.

Synimet e bandave kriminale puliane jashtë rajonit kanë për qëllim kryesisht trafikun e drogës dhe të ashtuquajturin “udhëtim kriminal” që synon kryerjen e krimeve grabitqare. Shenjat e këtyre pranive janë zbuluar në Lombardi, Veneto, Emilia Romagna, Abruzzo, Molise. Nuk mungojnë kontaktet me territoret e huaja, veçanërisht me Shqipërinë për furnizimin e ngarkesave të drogës nga deti, por edhe me Spanjën, Rumaninë, Holandën.

/Gazeta Express