Rama në Milano për shqiptarët e Italisë: Ju jeni shembëlltyra e ribashkimit me BE-në - Gazeta Express
string(83) "rama-ne-milano-per-shqiptaret-e-italise-ju-jeni-shembelltyra-e-ribashkimit-me-be-ne"

Shqiperi

Gazeta Express

26/05/2024 13:24

Rama në Milano për shqiptarët e Italisë: Ju jeni shembëlltyra e ribashkimit me BE-në

Shqiperi

Gazeta Express

26/05/2024 13:24

Kryeministri Edi Rama ka nisur fajlimin e tij në pallatin e sportit në Milano.

Edi Rama: Jam thellësisht i prekur nga mikpritja juaj. Shumë faleminderit për praninë tuaj. Mirënjohje pa fund për dëshirën e madhe për të më takuar. Flamujt kuqezi dhe tringjyrëshin në këtë arenë dëshmojnë lidhjen e përjetshme mes dy popujsh që me dhjetëra shekuj i ka bashkuar një det i tërë historie. Jeni fuqia më e madhe e rikthimit të Arberisë së vjetër dhe të Shqipërisë së re në shtratin natyral të qytetërimit natyral. Ju emigrantët e djeshëm shqiptarë dhe qytetarët e barabartë të europës së sotme jeni krenaria shqiptare për europën demokratike. Jeni shemblltyra e ribashkimit me BE-në.

Lexo Edhe:

Kryeministri Edi Rama ka nisur fajlimin e tij në pallatin e sportit në Milano, ku është takuiar me shqiptarët e Italisë.
Teksa falendroi të gjithë shqiptarët e pranishëm për mikpritjen, kryeministri tha se Shqipëria dhe Italia janë dy popuj që i bashkon ndër shekuj një det i tërë historie.

Rama tha se shqiptarët e Italisë janë bërë tani qytetarët të barabartë të Europës dhe se ata janë shembëlltyra më e mirë e ribashkimit me BE-në.