Rama në kantierin e automotoparkut në Elbasan: Presim që gara e parë të zhvillohet në vitin 2027 - Gazeta Express
string(95) "rama-ne-kantierin-e-automotoparkut-ne-elbasan-presim-qe-gara-e-pare-te-zhvillohet-ne-vitin-2027"

Rama në kantierin e automotoparkut në Elbasan: Presim që gara e parë të zhvillohet në vitin 2027

Shqiperi

Gazeta Express

02/03/2024 13:46

Projekti për cirkuitin e parë motosportiv shqiptar po jetësohet në terren, përbri lumit Shkumbin, në zonën e Krastës së Elbasanit, sipas standardeve të FIA dhe FIM, duke çelur një epokë të re për Elbasanin dhe jo vetëm dhe duke e kthyer Shqipërinë në epiqendrën e rajonit për organizimin e aktiviteteve motorsportive.

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar edhe nga drejtuesi politik i qarkut të Elbasanit, Damian Gjiknuri dhe kreu i bashkisë së Elbasanit Gledian Llatja, ishte sot në kantier ku ndoqi nga afër punimet për ndërtimin e platformës së re ultramoderne, e cila do t’i shtojë Shqipërisë një motor tjetër për ekonominë e saj, kuaj të rinj fuqi për industrinë e saj të turizmit.

Lexo Edhe:

Kryeministri Rama tha se pritet që gara e parë të zhvillohet në 2027-ën, ndërsa kërkoi edhe hartimin dhe zbatimin paralelisht të një projekti për përmirësimin e peizazhit, investimin në shëtitore, apo infrastrukturën e brendshme, për ta kthyer në një projekt botëror.

“Nëse ne presim që gara e parë të zhvillohet në vitin 2027, duhet që ta shikojmë jo vetëm nga pikëpamja teknike që ka vet cirkuiti, por edhe nga pikëpamja e peizazhit. Sepse është një promovim i madh për Shqipërinë. Duhet bërë paralelisht edhe një projekt për gjithë sistemimet rreth e rrotull, që janë pjesë e imazhit. Përfshirë edhe shtëpitë, kodrat, me mbjellje pemësh. Duhet konsolidim i imazhit, të fasadave për të krijuar një pamje që të jetë e gjitha një pamje të një vendi tërheqë“, u shpreh Rama.

Sipas tij, duke pasur parasysh se do të vijnë deri në 100 mijë njerëz të ndjekin garat, duhet që edhe gjithë segmentet nga vihet të jenë me standarde estetike të larta.

Kryeministri informoi se paraprakisht do të bëhen edhe gara të tjera si Formula 2, apo Festivalet Automotive që do të bëjnë në një farë mënyre edhe kolaudimin e Automotoparkut, në mënyrë që në vitin 2027 të ecet shumë fort e që në 2026 të mbarojë projekti.