Raketa më e fuqishme në histori shpërthen pas dhjetë minutash - Gazeta Express
string(61) "raketa-me-e-fuqishme-ne-histori-shperthen-pas-dhjete-minutash"

Raketa më e fuqishme në histori shpërthen pas dhjetë minutash

AutoTech

Gazeta Express

20/11/2023 22:52

Starship i SPACEX, një anije kozmike e gjeneratës së ardhshme e zhvilluar për të transportuar astronautët në Hënë dhe më gjerë, e la atmosferën e Tokës pa ekuipazh, por kontakti humbi menjëherë pas ngritjes. Raketa me dy faza u lëshua nga baza e nisjes Starbase e Elon Musk në Boca Chica, Teksas.

Ai supozohej të fluturonte në hapësirë ​​për 90 minuta, por kontakti u humb dhjetë minuta pas ngritjes, tha kompania. “Kemi humbur kontaktet në fazën e dytë. Mendoj se humbëm fazën e dytë”, tha John Inspraker, drejtuesi i transmetimit të drejtpërdrejtë të SpaceX.

Lexo Edhe:

Sistemi Starship arriti të fluturojë shumë më larg se përpjekja e parë në prill, por përfundoi me një shpërthim tjetër.

Raketa dhe anija kozmike u ngritën në mënyrë të sigurt nga platforma dhe të 33 motorët u ndezën me sukses. Në përpjekjen e fundit disa motorë u fikën para kohe.

Pastaj seksioni i motorit dhe anija kozmike Starship u ndanë me sukses, dhe Starship ndezi motorët e tij dhe u nda. Ai proces përfundoi me shkatërrimin e një sistemi të veçantë raketor, i cili shpërtheu në një top zjarri mbi Gjirin e Meksikës. Por Starship arriti të vazhdojë udhëtimin e tij vetëm për një kohë të shkurtër.

Disa minuta më vonë, SpaceX përsëri nuk ishte në gjendje të merrte një sinjal nga anija kozmike. Dhe kompania konfirmoi në transmetimin e saj të drejtpërdrejtë se ishte e detyruar të fillonte një vetëshkatërrim në Starship.