Qyteti me më së paku stres në botë - Gazeta Express
string(34) "qyteti-me-me-se-paku-stres-ne-bote"

Lajme

Gazeta Express

06/12/2022 10:49

Qyteti me më së paku stres në botë

Lajme

Gazeta Express

06/12/2022 10:49

Ky është përfundimi i një studimi të Forumit Ekonomik Botëror, që e argumenton këtë gjetje me faktin se qytetet gjermane kanë hapësira të mëdha të gjelbra, një trafik shumë pak të ngarkuar, e mbi të gjitha nivele shumë të larta të gjendjes shëndetësore të banorëve.

Janë pikërisht 4 qytete gjermane, që renditen në dhjetëshen e atyre më të qeta në botë.

Lexo Edhe:

Mes tyre, Stuttgarti rezulton të jetë qyteti me më pak stres në planet.

Sidnei në Australi është i vetmi qytet joeuropian që përfshihet në “Top 10”, ndërsa klasifikimi vijon me Gracin (Graz) në Austri, Edinburgun në Britaninë e Madhe, Bordonë (Bordeaux) në Francë, Bernën në Zvicër, dhe Luksemburgun.