Qindra autorë për të lexuar nga veprat e Salman Rushdie në shenjë solidariteti - Gazeta Express
string(78) "qindra-autore-per-te-lexuar-nga-veprat-e-salman-rushdie-ne-shenje-solidariteti"

Qindra autorë për të lexuar nga veprat e Salman Rushdie në shenjë solidariteti

Arte

Gazeta Express

17/08/2022 15:50

Ngjarja ‘Qëndroni me Salmanin’ në Nju Jork pasqyron një lexim publik të ‘Vargjeve Satanike’ që u zhvillua pas nxjerrjes së fetvasë në 1989

Qindra shkrimtarë do të mblidhen në Nju Jork këtë javë për të lexuar nga veprat e Salman Rushdie, në një rikrijim të një ngjarjeje të mbajtur fillimisht pas nxjerrjes së fetvasë për autorin në 1989.

Lexo Edhe:

Autorë duke përfshirë Paul Auster, Tina Brown, Kiran Desai, Amanda Foreman, AM Homes, Siri Hustvedt, Hari Kunzru dhe Gay Talese do të jenë ndër ata që do të marrin pjesë në ngjarjen “Stand with Salman”.

Shkrimtarët do të mblidhen në shkallët e Bibliotekës Publike të Nju Jorkut të premten në mëngjes, saktësisht një javë pasi 75 vjeçari Rushdie u godit me thikë gjatë një ngjarjeje në Institutin Chautauqua në veri të Nju Jorkut.

Autori britanik me origjinë indiane aktualisht po shërohet në spital. Lëndimet e tij janë “të rënda”, tha agjenti i tij Andrew Wylie; ai kishte 10 lëndime me thikë dhe doli me mëlçi të dëmtuar dhe nerva të prera në një krah dhe një sy. Në një deklaratë të veçantë, djali i Rushdie, Zafar tha se romancieri ishte në gjendje të fliste dhe se “ndjenja e tij e zakonshme e humorit e ashpër dhe sfiduese mbetet e paprekur”.

Ngjarja do të transmetohet drejtpërdrejt dhe PEN America u kërkon atyre që nuk mund të marrin pjesë të tregojnë mbështetjen e tyre duke organizuar një lexim publik të punës së Rushdie në komunitetin e tyre. Përdoruesit e mediave sociale inkurajohen të postojnë video duke lexuar pasazhe të punës së Rushdie duke përdorur hashtagun #StandWithSalman.

Ngjarja e së premtes organizohet nga PEN America, Biblioteka Publike e Nju Jorkut, botuesi i Rushdie Penguin Random House dhe House of SpeakEasy. PEN AMerica tha se ata që do të mblidheshin do të “lexonin nga tekste të zgjedhura nga pjesa e punës së Rushdie”.

Ngjarja është modeluar sipas një leximi publik të Vargjeve Satanike të mbajtur disa ditë pas shpalljes së fetvasë kundër Rushdie në vitin 1989, ku morën pjesë më shumë se 3,000 njerëz.

Fetvaja u lëshua nga lideri i ndjerë iranian Ayatollah Ruhollah Khomeini, në përgjigje të botimit të Vargjeve Satanike. Edhe pse regjimi iranian që atëherë ka kërkuar të distancohet nga fetvaja, çmimi mbi kokën e Rushdie është rritur vitet e fundit në më shumë se 3 milion dollarë.

Rushdie së fundmi tha se besonte se jeta e tij ishte “shumë normale përsëri”. Ai ishte në Institucionin Chautauqua për të folur për rëndësinë e dhënies së azilit nga Amerika shkrimtarëve të mërguar dhe gjithashtu kishte nënshkruar së fundmi një letër ku shprehte “shqetësime të mëdha për situatën e përkeqësuar me shpejtësi për të drejtat e njeriut në Indi”.

Personi i akuzuar për sulmin ndaj Rushdie, Hadi Matar, është deklaruar i pafajshëm për akuzat për tentativë vrasje dhe sulm./The Guardian

Përkthimi: Express