Qepët e pranverës mund të ndihmojnë edhe personat që kanë probleme me sheqerin - Gazeta Express
string(78) "qepet-e-pranveres-mund-te-ndihmojne-edhe-personat-qe-kane-probleme-me-sheqerin"

Qepët e pranverës mund të ndihmojnë edhe personat që kanë probleme me sheqerin

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

13/05/2024 19:14

Është vërtetuar se vitaminat dhe mineralet që përmbahen në qepë kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e përgjithshëm, veçanërisht në sistemin kardiovaskular dhe nervor.

Përveç kësaj, ky ushqim vepron edhe si një antibiotik natyral.

Lexo Edhe:

E pasur me vitamina dhe minerale, qepët e pranverës janë një thesar i vërtetë i përbërësve ushqyes dhe kurues. Përveç kaliumit, squfurit dhe mikroelementeve të ndryshëm, ky ushqim me pak kalori përmban edhe vitamina B1, B2, C, E, K, P (sidomos në pjesën e gjelbër), si dhe karotinë, glikozide, vajra esencialë dhe hormonin bimor. glukokinina (e ngjashme me insulinën e cila ul nivelin e sheqerit në gjak).

Është vërtetuar se vitaminat dhe mineralet që përmban qepa kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e përgjithshëm, dhe veçanërisht në sistemin kardiovaskular dhe nervor. Përveç kësaj, falë pasurisë së vajrave esencialë dhe substancave aromatike medicinale, ky ushqim medicinal vepron si një antibiotik natyral dhe shkatërron bakteret e dëmshme në zorrë.

Lëngu i qiqrave përdoret në mjekësinë popullore si ilaç kundër infeksioneve të ndryshme të lëkurës. I përzier me një lugë mjaltë, ndihmon në problemet e lehta të frymëmarrjes pasi lehtëson ekspektorimin, shëron inflamacionin e bajameve dhe ngjirjen e zërit. Dhe kjo nuk është e gjitha.

Qepa e pranverës ka edhe veti diuretike, prandaj përdoret edhe si ilaç natyral për rregullimin e tretjes.