Qepa largon dhimbjet menstruale - Gazeta Express

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

16/03/2021 0:30

Qepa largon dhimbjet menstruale

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

16/03/2021 0:30

Të gjitha vuajmë nga dhimbjet menstruale, dikush më shumë e dikush më pak, e dimë që janë të pashmangshme.

Një zgjidhje e mirë dhe e shpejtë janë antibiotikët e ndryshëm, edhe pse të gjithë e dimë që mund të kenë efekte anësore.

Lexo Edhe:

Për këtë arsye, për të shmangur efektet anësore që mund të keni nga ilaçet, në ndihmë na vijnë disa mënyra tradicionale, që nuk janë të dëmshme për shëndetin tonë, por edhe na ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të barkut, fryrjen dhe luhatjet e humorit.

Në ndihmë ju vjen çaji me lëng qepe.

Si ta përgatitni?

1. Merrni një qepë dhe lajeni pa qëruar.

2. Lëkurat e pastra të qepës futini në një tenxhere me ujë.

3. Lërini të vlojë për disa minuta.

4. Merrni një kullonjëse të vogël dhe hidheni çajin në një filxhan. Shtoni edhe pak mjaltë.

Kjo mënyrë do t’ju ndihmojë të shpëtoni nga dhimbjet e menstruacioneve. Mos kini frikë as nga era e keqe e qepës, sepse do të kalojë menjëherë.