Putini ia huqi: Zyrtarizoi aneksimin e 4 territoreve ukrainase, pak ditë me vonë i humbet të gjitha - Gazeta Express
string(97) "putini-ia-huqi-zyrtarizoi-aneksimin-e-4-territoreve-ukrainase-pak-dite-me-vone-i-humbet-te-gjitha"

Lajme

Gazeta Express

04/10/2022 7:33

Putini ia huqi: Zyrtarizoi aneksimin e 4 territoreve ukrainase, pak ditë me vonë i humbet të gjitha

Lajme

Gazeta Express

04/10/2022 7:33

Rusia nuk ka më kontroll të plotë të asnjë prej katër provincave të Ukrainës , të cilat thotë se i aneksoi javën e kaluar pasi trupat ukrainase thuhet se përparuan dhjetëra kilometra në provincën Kherson në jug të vendit dhe arritën përfitime shtesë në lindje.

Të hënën ushtria ruse pranoi se forcat e Kievit kishin depërtuar në rajonin Kherson. Ai tha se ushtria ukrainase dhe “njësitë e saj superiore të tankeve” kishin arritur të “depërtonin në thellësitë e mbrojtjes sonë” rreth fshatrave Zoltaya Balka dhe Alexsandrovka.

Lexo Edhe:

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov tha se trupat ruse kishin pushtuar atë që ai e quajti një “vijë mbrojtëse të përgatitur paraprakisht”. Ata vazhduan të “shkaktojnë dëme masive zjarri” në forcat ukrainase, pohoi ai.