Putin i bëri Khabib një dhuratë me vlerë 20 milionë dollarë në 2018 - Gazeta Express
string(67) "putin-i-beri-khabib-nje-dhurate-me-vlere-20-milione-dollare-ne-2018"

Putin i bëri Khabib një dhuratë me vlerë 20 milionë dollarë në 2018

Lajme

Gazeta Express

22/02/2024 7:39

Khabib Nurmagomedov mposhti Connor McGregor në tetor 2018 dhe mbrojti kampionatin e peshave të lehta të UFC në një nga ndeshjet MMA më të pritura në histori.

Presidenti i UFC, Dana White zbuloi në podcastin e Games with Names sesi Presidenti rus Vladimir Putin e shpërbleu me bollëk luftëtarin dagestan, i cili doli në pension i pamposhtur dhe me 29 fitore në 2020 si një nga luftëtarët më të mirë MMA në histori.

Lexo Edhe:

“Khabib nuk erdhi as në dhomat e zhveshjes pas përleshjes, dhe Putini tashmë e thirri. Ai i dha atij dhe babait të tij një pronë në Rusi me vlerë 20 milionë dollarë,” zbuloi Ëhite, duke shtuar se Nurmagomedov mori shuma të mëdha parash, makina dhe sende të tjera luksoze nga Abu Dhabi, Dubai, Turqia.

“Kur arrin në atë nivel fame dhe ke kaq shumë para, është e vështirë të gjesh vullnetin për të hyrë në tetëkëndësh dhe për të lënë dikë të të godasë me grusht në fytyrë. Është e njëjta gjë me Conor McGregor. Djali jeton në një jaht, shkon aty ku është ngrohtë dhe dhemb ai kujdeset për gjithçka”, shtoi White, raporton Index.

Lufta mes Nurmagomedov dhe McGregor në vitin 2018 pati një prelud të ashpër, veçanërisht pasi McGregor ofendoi brutalisht Khabib për ditë të tëra dhe më shumë se 20 mijë njerëz erdhën në T-Mobile Arena. Ishte rikthimi i McGregor në UFC, sepse një vit më parë ai pati një ndeshje boksi kundër Floyd Mayëeather, i cili gjithashtu humbi.

Khabib e përfundoi duke e mbytur dhe pas kësaj pati një përleshje me ekipin e McGregor, për të cilin Khabib u pezullua më pas. Ishte ngjarja më e suksesshme në historinë e UFC, duke shitur deri në 2.4 milionë PPV.