Publikohet video e 12 vjeçares me një nga shoqet e saj që e vranë në Gjermani - Gazeta Express
string(77) "publikohet-video-e-12-vjecares-me-nje-nga-shoqet-e-saj-qe-e-vrane-ne-gjermani"

Publikohet video e 12 vjeçares me një nga shoqet e saj që e vranë në Gjermani

Gazeta Express

20/03/2023 19:56

Kjo është nxënësja e vrarë gjermane Luise Frisch që shfaqet në një video të TikTok me një nga shokët e klasës të akuzuar për vrasjen e saj.

Luise, 12, u gjet e goditur me thikë disa herë në një pyll të izoluar në një krim që ka tronditur Gjermaninë pasi doli se sulmuesit e saj ishin të një moshe të ngjashme.

Lexo Edhe:

Fillimisht, dy vajza të moshës 12 dhe 13 vjeç kishin mohuar çdo përfshirje, por dyshja përfundimisht pranuan pasi policia gjeti kontradikta në tregimet e tyre.

Videoja – e cila është ripostuar mijëra herë në mediat sociale – tregon Luise dhe vajzën 13-vjeçare me pije joalkoolike dhe të veshur me maska për shkak të ligjeve lokale të bllokimit të Covid kur u filmua.

Të tre vajzat ishin në të njëjtën klasë në shkollën e mesme Esther Bejarano në Freudenberg afër Këlnit dhe në një kthesë tjetër tronditëse u përshkruan si ‘shoqet më të mira’, transmeton oranews.

Në një tjetër zhvillim tronditës, doli gjithashtu se 13-vjeçarja kishte postuar një video në TikTok duke treguar veten duke kërcyer vetëm disa orë pasi trupi tragjik i Luise u gjet më 12 mars – një ditë pasi ajo u raportua e zhdukur nga prindërit e saj të shqetësuar.

Për shkak të moshës së personave të përfshirë, policia dhe prokurorët kanë lëshuar pak detaje dhe motivet e mundshme që qarkullojnë përfshijnë përplasjen e TikTok, rivalitetin për një djalë dhe hakmarrjen pasi Luise pretendoi se ajo po ngacmohej në shkollë.

Të dy të dyshuarat – që vijnë nga shtresa e klasës së mesme – dhe familjet e tyre, janë zhvendosur nga autoritetet dhe ata nuk do të përballen me gjyqin pasi janë nën moshën e përgjegjësisë penale në Gjermani, që është 14 vjeç.

Babai i të dyshuares 12-vjeçar punon në një bankë lokale dhe është arkëtari i bandës së fshatit ku luan bugle.

Familja jeton në një shtëpi të madhe dykatëshe në periferi të Freudenberg, dhe pikërisht aty Luise kishte kaluar natën para se të vritej pas një fjetjeje atje.

Vajza jetonte aty me prindërit, gjyshin dhe dy vëllezërit e motrat dhe fqinjët kanë mbetur të tronditur nga ngjarjet tragjike.

Një shënim në derë u kërkoi mediave të qëndronin larg dhe një makinë policie bënte fshirje të rregullta pranë shtëpisë.