Pse zemërohemi dhe irritohemi kur kemi uri? 5 arsye që ndikojnë në këtë fenomen - Gazeta Express
string(78) "pse-zemerohemi-dhe-irritohemi-kur-kemi-uri-5-arsye-qe-ndikojne-ne-kete-fenomen"

Pse zemërohemi dhe irritohemi kur kemi uri? 5 arsye që ndikojnë në këtë fenomen

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

17/06/2022 19:16

Ju ndoshta keni vënë re se njerëzit bëhen mjaft nervozë kur ndjejnë uri. Ka disa arsye pse ndodh kjo.

Trupi pret një “shpërblim”

Lexo Edhe:

Kur hamë, çlirohen substanca të njohura si opioidë, dhe më pas dopaminë, një nga të ashtuquajturat. “hormoni i lumturisë”. Është interesante se ky hormon lirohet edhe kur bëjmë dashuri ose kur jemi të dashuruar. Kur jemi të uritur, truri ynë “pret një shpërblim”, por nuk e merr kurrë atë dhe më pas bëhemi nervoz.

Stomaku dërgon një sinjal në tru

Në momentin që fillojmë të ndiejmë uri, lirohet hormoni ghrelin (hormoni i urisë), i cili aktivizohet në kohën e zakonshme që hamë dhe programohet të dërgojë një sinjal në tru se ka nevojë për energji nga ushqimi. Truri e merr sinjalin dhe nëse nuk marrim ushqim, në fakt e rraskapitim trupin dhe e “gënjejmë”.

Mungesa e dopaminës ndikon në aftësinë e reduktuar për të kontrolluar emocionet

Dopamina është një neurotransmetues që luan një rol të rëndësishëm në funksionin mendor dhe përqendrimin. Edhe ndryshimet e vogla në nivelin e dopaminës në trup mund të shkaktojnë ndryshime të mëdha në humor, dhe kështu do të keni shumë më pak kontroll mbi emocionet që ndjeni.

I njëjti gjen kontrollon zemërimin dhe urinë

Kur grelina arrin në tru, lirohet një hormon tjetër – neuropeptidi Y, i cili stimulon oreksin. Është interesante që ky hormon kontrollon edhe emocionet si zemërimi dhe agresioni.

Rritja e niveleve të hormoneve të stresit

Nëse niveli i sheqerit në gjak bie më shumë se zakonisht, truri e percepton atë si një situatë të rrezikshme dhe do t’u japë komandën disa organeve që kanë për detyrë të prodhojnë një hormon që do të rrisë nivelin e glukozës. Ky proces shkakton rritjen e prodhimit të hormoneve që konvertojnë glikogjenin në glukozë. Në të njëjtën kohë, lirohet hormoni i urisë. /abcnews.al