Pse shputa e këmbës dhe pëllëmba e dorës nuk nxihen nga dielli? - Gazeta Express
string(62) "pse-shputa-e-kembes-dhe-pellemba-e-dores-nuk-nxihen-nga-dielli"

Pse shputa e këmbës dhe pëllëmba e dorës nuk nxihen nga dielli?

Fun

Gazeta Express

15/07/2023 8:13

Të marrësh një nxirje pa njolla, në të gjithë trupin, është qëllimi veror i miliona njerëzve. Shumë prej tyre dynden nëpër plazhe vetëm për këtë arsye.

Por, ka zona të trupit që janë të vështira për t’u arritur nga rrezet e diellit dhe ngelen gjithmonë pjesë të bardha. Në një farë mase, kjo është e pashmangshme. Dhe më poshtë do të shpjegojmë pse.

Lexo Edhe:

Pavarësisht se sa ulliri merr lëkura juaj, shputat e këmbëve dhe pëllëmbët e duarve tuaja mbeten ngjyrë qumështi. Nuk ka asnjë mënyrë për të nxirë këto zona. Arsyeja është në fakt më shumë fizike se çdo gjë tjetër. Lëkura në këto vende është deri në tre herë më e trashë se kudo tjetër. Prandaj, është shumë më e vështirë që të ndodhin ndryshimet e dëshiruara kromatike.

Por, ky nuk është shpjegimi i vetëm. Përveç kësaj, pëllëmbët, për shkak të pozicionit të tyre, zakonisht marrin shumë më pak rreze dielli se pjesët e tjera. Pra, për shumicën dërrmuese të njerëzve, është mision i pamundur të marrin ngjyrë në pëllëmbët e duarve.