Pse pirja e kafes është e mirë për nervat - Gazeta Express
string(41) "pse-pirja-e-kafes-eshte-e-mire-per-nervat"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

19/07/2022 19:00

Pse pirja e kafes është e mirë për nervat

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

19/07/2022 19:00

Një studim i ri është publikuar nga Instituti për Kërkimet Shkencore mbi kafenë, i cili studion se si kafeja mund të na gëzojë gjatë muajve të dimrit dhe madje edhe se si mund të luftojë Çrregullimin Afektiv Sezonal (SAD) në afat të gjatë.

Anketa përfshinte 5000 të rritur nga 5 vende evropiane: Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Polonia, Italia dhe Finlanda.

Lexo Edhe:

Rezultati i studimit

Sipas rezultateve të hulumtimit, pirja e një filxhani kafe çdo 4 orë mund të na shpëtojë humorin. Sipas hulumtimit, pothuajse e pjesëmarrësve (28%) shfaqin simptoma të depresionit ndërsa koha ndryshon dhe mbrëmjet bëhen më herët. 21% thonë se stresohen ndërsa ditët shkurtohen, 24% thonë se nuk mund të përqendrohen dhe 25% humbasin durimin për të ushtruar.

Hulumtimi zbuloi se konsumi i 75 g. kafeina çdo 4 orë ndihmon në përmirësimin e durimit tonë ndërsa dita kalon dhe nata bie. Nga njerëzit e anketuar, 20% deklaruan drejtpërdrejt se humori i tyre u përmirësua pas pirjes së kafesë. 29% raportuan se ndiheshin më energjikë ndërsa 21% raportuan se ndiheshin më vigjilent dhe më të fokusuar.

Giuseppe Grosso, asistent profesor në Departamentin e Mjekësisë në Universitetin e Katanias, tha se ka prova që ‘polifenolet’ e kafesë mund të kalojnë nga gjaku në tru, duke përmirësuar përgjigjen neuro-inflamatore të trupit dhe duke kontribuar në krijimin e neuroneve të reja në tru./abcnews.al