Pse nuk duhet të fërkoni kurrë sytë? - Gazeta Express
string(35) "pse-nuk-duhet-te-ferkoni-kurre-syte"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/01/2023 19:08

Pse nuk duhet të fërkoni kurrë sytë?

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/01/2023 19:08

Nëse ndiheni të lodhur, ndoshta një nga gjërat e para që do të bëni është të shtrini duart për të fërkuar sytë. Por duke gjykuar nga rezonanca magnetike e asaj procedure dhe rekomandimet e okulistëve, këtë nuk duhet ta bëni fare.

Mjeku amerikan Brian Boxer Wahler në rrjetin social TikTok ka shfaqur një imazh me rezonancë magnetike që tregon se çfarë ndodh kur dikush fërkon sytë.

Lexo Edhe:

Bebëzat e syrit mund të shihen duke u përdredhur dhe duke shtyrë më tej në fole. Kur një person i shtyn sytë për t’i fërkuar, bebëzat e syrit duken sikur janë të shtypur.

“Ju lutemi mos i fërkoni sytë, veçanërisht nëse keni keratokonus që mund të përkeqësohet,” tha Dr Boxer Wachler, i cili punon në Institutin Boxer Wachler Vision në Beverly Hills, SHBA.

Keratokonusi është një gjendje jo-inflamatore e syrit në të cilën dritarja normalisht e rrumbullakët, në formë kube e syrit, e quajtur kornea, hollohet dhe shkakton formimin e një fryrje. Kjo dëmton aftësinë e syrit për t’u fokusuar siç duhet dhe mund të shkaktojë shikim të dobët.

Në varësi të përkatësisë etnike, ajo prek një në 450 njerëz.

“Një membranë e gërvishtur ose e hollë e bën syrin më të prirur ndaj infeksioneve, duke përfshirë infeksionin e majave. Ndërsa syri ka një sërë masash të pabesueshme mbrojtëse – vetullat, qerpikët e poshtëm dhe të sipërm, dhe një sistem të lagësht shpëlarjeje që aktivizohet sa herë që mbyllni sytë – ai nuk është imun ndaj infeksionit”, thuhet në udhëzimet e Institutit të Syve Atlantik.

“Nëse sytë tuaj janë të përflakur dhe gërvishtur, ose nëse bakteret e ‘gabuara’ transferohen nga duart në sytë tuaj, ekziston rreziku më i lartë i infeksionit të syve”, vijon ai, duke theksuar rekomandimin e Dr Wahler.