Pse ndjeni ndonjëherë një nevojë më të madhe për ushqime të kripura? - Gazeta Express
string(67) "pse-ndjeni-ndonjehere-nje-nevoje-me-te-madhe-per-ushqime-te-kripura"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/12/2022 18:57

Pse ndjeni ndonjëherë një nevojë më të madhe për ushqime të kripura?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/12/2022 18:57

Ushqimi i kripur shpesh ka shije më të mirë, por a ndiheni ndonjëherë sikur trupi juaj ka nevojë për më shumë kripë?

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, sasia e rekomanduar e kripës është nën 1500 miligramë në ditë dhe maksimumi 2300 miligramë në ditë. Shumë njerëz hanë më shumë se kjo sasi. Nëse po pyesni veten pse keni nevojë për më shumë ushqim të kripur, këtu janë disa arsye të mundshme.

Lexo Edhe:

Ushtroni shumë

Trupi ynë humbet natriumin kur ne djersitemi, gjë që krijon nevojën për më shumë ushqime të kripura. Për shembull, një vrapim i gjatë mund të shkaktojë nevojën për më shumë kripë se normalja.

Jeni të dehidratuar

Dehidratimi mund të shfaqet edhe si nevojë për kripë. Kjo ndodh kur trupi nuk ka lëngje të mjaftueshme për të funksionuar normalisht, dhe nevoja për ushqime të kripura është mënyra e trupit për t’ju thënë të hani ose pini më shumë lëngje.

PMS

Nëse ju pëlqen të hani ushqime të kripura para menstruacioneve, nuk jeni vetëm. Sindroma premenstruale (PMS) mund të shkaktojë një dëshirë për ushqime të kripura.

Jeni të stresuar

Një ditë e vështirë në punë mund t’ju bëjë të hani ushqime të kripura. Kjo ndodh si pasojë e mërzisë apo stresit, sipas ekspertëve.

Mos bëni gjumë të mjaftueshëm

Mungesa e gjumit mund të çojë në më shumë dëshira për ushqime të kripura, sipas një studimi të vitit 2013. Ekspertët rekomandojnë 7 deri në 9 orë gjumë çdo natë.

Të bën të ndihesh mirë

Ju mund të ndjeni nevojën për kripë sepse ushqimet e kripura ju bëjnë të ndiheni mirë sepse stimulojnë lirimin e hormonit dopamine, i cili ju bën të ndiheni të lumtur. Ushqimet e kripura dhe të ëmbla mund të veprojnë si ilaç për trurin, veçanërisht kur bëhet fjalë për ushqim të shijshëm të shpejtë.

Shqisa e shijes është mësuar me më shumë kripë

Nëse keni ngrënë ushqime të kripura për një kohë të gjatë, trupi juaj mund të jetë mësuar me natriumin dhe të mendojë se më shumë kripë është normale. E kundërta është gjithashtu e vërtetë, njerëzit mund të mendojnë se diçka është shumë e kripur vetëm sepse nuk janë mësuar me ushqimin e kripur.

Problem shëndetësor i fshehur

Kjo ndodh rrallë, por disa kushte shëndetësore mund të çojnë në një nevojë më të madhe për kripë. Sëmundja e Addison-it shfaqet kur trupi nuk prodhon mjaftueshëm hormone dhe simptomat përfshijnë lodhje ekstreme, dhimbje muskujsh, rënie të flokëve, sheqer të ulët në gjak dhe dhimbje stomaku.

Sindroma Bartter, e cila sulmon veshkat, mund të çojë gjithashtu në dëshirat për ushqime të kripura. Simptomat e sëmundjes janë dobësia e muskujve, urinimi i shpeshtë dhe lodhja. /BB Media