Pse kemi nevojë për më shumë vitaminë D ndërsa plakemi? - Gazeta Express
string(54) "pse-kemi-nevoje-per-me-shume-vitamine-d-ndersa-plakemi"

Pse kemi nevojë për më shumë vitaminë D ndërsa plakemi?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/09/2022 18:52

Vitamina D konsiderohet partneri i kalciumit. Përveç kësaj, pa vitaminë D, kalciumi nuk mund të hyjë në kockat tuaja.

Ju ndoshta keni vënë re gjithashtu se ka marrë më shumë vëmendje kohët e fundit sepse, përveç shëndetit të kockave, ne e dimë se vitamina D luan një rol shumë të rëndësishëm në shumë aspekte të tjera të mirëqenies dhe sëmundjeve.

Lexo Edhe:

Fatkeqësisht, shumë njerëz mbi moshën 40 vjeç nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D.

Vitamina D njihet si “vitamina e diellit” sepse prodhohet në lëkurën tuaj kur ekspozohet në diell. Problemi është se ne nuk kalojmë aq shumë kohë në diell sa të plakemi.

Gjithashtu së bashku me A, E dhe K, vitamina D është një nga vitaminat e tretshme në yndyrë, që do të thotë se duhet ta konsumoni me yndyrë në ushqimin tuaj për ta përthithur. Megjithatë, ekziston një problem tjetër, nuk ka shumë ushqime që janë burim i mirë i D.

Çfarë bën në të vërtetë vitamina D?

Të kuptuarit saktësisht se si funksionon vitamina D është komplekse dhe nevojiten akoma më shumë kërkime. Megjithatë, studimet kërkimore që ndjekin grupe të mëdha njerëzish për një periudhë të gjatë kohore tregojnë se ata me nivele më të larta kanë një rrezik më të ulët, ndërsa ata me nivele më të ulëta janë në rrezik të shtuar për shumë sëmundje, duke përfshirë:

Osteoporoza

Tensioni i lartë i gjakut

Sëmundjet e zemrës

Kolesterol i larte

Rezistenca ndaj insulinës

Depresioni dhe çrregullime të tjera të humorit

Sëmundja e Alzheimerit

Rritja e niveleve të shënuesve inflamatorë ose shenja se ka rritje të inflamacionit në trup

Sëmundjet autoimune, të tilla si artriti reumatoid, skleroza e shumëfishtë, diabeti i tipit 1, lupusi, sëmundja e Crohn

Shtim në peshë

Sëmundjet infektive

Cili nivel i vitaminës D konsiderohet normal?

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, një nivel i shëndetshëm është të paktën 20 ng/mL ose më i lartë. Çdo gjë nën 12 ng/mL do të thotë se jeni në rrezik për mungesë dhe ka probleme që vijnë gjithashtu me një vlerë shumë të lartë (mbi 50 ng/mL).