Pse ju ndodh të keni ngërçe të muskujve? - Gazeta Express
string(39) "pse-ju-ndodh-te-keni-ngerce-te-muskujve"

Pse ju ndodh të keni ngërçe të muskujve?

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

10/06/2024 21:38

Spazma ose ngërçi i dhimbshëm i muskujve mund të ndodhë në çdo muskul të trupit tuaj, por zakonisht prek këmbën.

Dhe zakonisht kjo ndodh ndërsa jeni duke fjetur ose duke ushtruar, shkruan Health.

Lexo Edhe:

Ngërçi mund të zgjasë diku nga disa sekonda në disa minuta dhe zakonisht largohet vetë, kështu që nuk keni nevojë për trajtim.

Çfarë e shkakton një ngërçin e muskujve?

Ngërçet e muskujve mund të ndodhin kur muskujt tuaj tkurren pa kontrollin tuaj dhe më pas nuk relaksohen. Kjo mund të ndodhë për një sërë arsyesh.

Zakonisht ndodh kur muskuli është i lënduar, zakonisht për shkak të ushtrimeve.

Derisa, ndodh edhe kur jeni të dehidratuar, si dhe kur trupi juaj ka pak elektrolite thelbësore si kaliumi dhe kalciumi.

Një tjetër arsye mund të jenë edhe problemet nervore. Një hernie diskale mund të irritojë nervat kurrizore, duke shkaktuar dhimbje dhe spazma në muskujt e shpinës.