Pse ju bie të fikët? - Gazeta Express
string(19) "pse-ju-bie-te-fiket"

Pse ju bie të fikët?

Shneta tjera

Gazeta Express

07/11/2023 19:46

Një reduktim i papritur i rrjedhjes së gjakut në tru, kështu kanë shpjeguar tradicionalisht shkencëtarët pse njerëzve u bie të fikët.

Hulumtimi i ri në minj, i botuar këtë javë në revistën “Nature”, ofron një kuptim më të afërt të mekanizmave themelorë pas të fikëtit.

Lexo Edhe:

Studiuesit teorizojnë se aktivizimi i neuroneve që lidhin zemrën dhe trurin mund të shkaktojë një të fikët.

“Ky është hapi i parë për të treguar se ka shumë më tepër për të fikëtit se sa thjesht reduktim i rrjedhjes së gjakut”, tha Vineet Augustine, asistent profesor i neurobiologjisë në Universitetin e Kalifornisë, San Diego, dhe një nga autorët e studimit, raporton NBC news

“Reduktimi i fluksit të gjakut luan një rol, por ka qarqe të tjera të trurit që luajnë këtu, nuk është aq e thjeshtë sa do të thoshin tekstet shkollore të kardiologjisë”, shtoi ai.

Në mënyrë të veçantë, studiuesit zbuluan se neuronet poshtë kafkës dërgojnë sinjale nga zemra në tru që shkaktojnë një rënie të rrahjeve të zemrës, presionit të gjakut dhe ritmit të frymëmarrjes.

Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në llojin më të zakonshëm të të fikëtit, atë që shkencëtarët e quajnë “sinkopa refleksore” e cila mund të rezultojë nga dehidratimi, shikimi i gjakut ose periudhat e gjata të qëndrimit në këmbë.

Gjetjet nuk zbatohen për të fikët e shkaktuar nga problemet themelore të zemrës, siç janë ritmet jashtëzakonisht të ngadalta ose të shpejta të zemrës. Këto raste janë më të rralla dhe më vdekjeprurëse, tha Dr Zachary Goldberger, një kardiolog në Universitetin e Wisconsin-Madison School of Medicine and Public Health, i cili nuk ishte pjesë e studimit të ri.