Pse George Lopez angazhoi një aktore shqiptare të luaj si vajzën e tij në serialin latin? - Gazeta Express
string(88) "pse-george-lopez-angazhoi-nje-aktore-shqiptare-te-luaj-si-vajzen-e-tij-ne-serialin-latin"

Rozë

Gazeta Express

21/03/2022 15:50

Pse George Lopez angazhoi një aktore shqiptare të luaj si vajzën e tij në serialin latin?

Rozë

Gazeta Express

21/03/2022 15:50

Masiela Lusha është një emër i njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Aktorja prej vitesh tashmë është bërë pjesë e kinematografisë hollivudiane, herë si shkrimtare, e herë të tjera si aktore. Ndërsa së fundmi ajo ishte pjesë e një seriali të njohur televiziv në SHBA.

Lusha ishte e preferuara e publikut si rebelja e pasionuar – Carmen Lopez në serialin “George Lopez”. Ky rol i dha asaj disa çmime, duke përfshirë dy çmime artistja e re për një rol kryesor grua në një serial komedi.

Lexo Edhe:

Masiela nuk është as latine, ajo është një aktore shqiptare e cila luajti aq mirë këtë rol sa njerëzit menduan se ishte me të vërtetë vajza e vërtetë e humoristit meksiko-amerikan.

George Lopez e vendosi atë në rolin e vajzës së tij, rol të cilin ajo e luajti për pesë sezone, e që vazhdon të shihet ky serial tani në mbarë botën.

Një fakt se pse Lopez zgjodhi aktoren shqiptare është se ai kishte lirinë të angazhonte kë të donte në rolet që ai i shihte të arsyeshme. E që Lusha kaloi në audicion duke i përmbushur standardet e Lopez dhe kështu e mori rolin.

Një tjetër fakt për t’u mbajtur mend është se George Lopez filloi të transmetohej në vitin 2002, jo në 2022. Për shkak se grupet e aktorëve që ishin me origjinë të ndryshme nuk ishte aq i diskutueshëm në vitin 2002, dhe për shkak se Lusha dha një performancë kaq të mirë në rolin e Carmen Lopez, askush nuk e vuri re ose nuk u kujdes pse Lusha ishte e bardhë. Nëse prezantuesi meksikano-amerikan nuk do t’i interesonte, nëse audiencës nuk do t’i interesonte, dhe nëse aktorës nuk do t’i interesonte, pse dikush tjetër do t’i interesonte? Deri kohëve të fundit, pyetjet në lidhje me casting si ky u bënë të diskutueshme, prandaj vetëm kohët e fundit njerëzit filluan të vendosnin pikëpyetje për Lushajn, e cila tani vepron në ekskluzivitetin e filmave SyFy Sharknado, se nuk është latine, shkruan TheThings.

Siç u përmend më lart, Masiela Lusha thjesht kaloi audicionin dhe mori rolin, dhe fakti që luante një rol të një latine nuk e shqetësoi. Por edhe nëse ndodhi, ajo kafshoi buzën dhe performoi gjithsesi, sepse, siç u tha më parë, Hollivudi është një industri e paqëndrueshme dhe gjetja e punës si aktor është një nga gjërat më të vështira që një person mund të bëjë. Përpara se të merrte rolin e saj në serialin – George Lopez, rezymeja e Lushës ishte e pakët. Ajo kishte punuar vetëm në një film të panjohur të titulluar A Father’s Love dhe kishte një rol të vogël në klasikun Lizzy McGuire të Disney Channel të Hillary Duff.

Performanca e Lushës ishte mjaft e mirë saqë pak njerëz e kuptuan se ajo nuk ishte meksiko-amerikane dhe u desh pak hulumtime për të zbuluar se ajo kishte lindur në Shqipëri. Për shkak se grupi i aktoreve ndër racor ishte më pak problematik në vitin 2002, sepse shfaqja ishte mjaft e popullarizuar dhe për shkak se ajo dha performancën e saj më të mirë, fansat nuk u interesuan kurrë. Në fakt, vendimi për rolin e Lushës nuk pati asnjë efekt negativ në shfaqje. Seriali u bë një shfaqje sindikale globale dhe mbetet në ekranet televizive edhe sot e kësaj dite.