Pse duhet të kemi gjithmonë sodë buke në shtëpi - Gazeta Express
string(47) "pse-duhet-te-kemi-gjithmone-sode-buke-ne-shtepi"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

03/01/2023 18:49

Pse duhet të kemi gjithmonë sodë buke në shtëpi

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

03/01/2023 18:49

Soda e bukës është përdorur që nga kohërat e lashta si një nga përbërësit më të përdorur që ka një gamë të gjerë përdorimesh – nga higjiena, te kujdesi shëndetësor ndihmës, te dezinfektimi i trupit

Një dezinfektues i fuqishëm

Lexo Edhe:

Soda e bukës është një agjent efektiv për zbardhjen e dhëmbëve. Bëni një pastë nga një lugë çaji sodë buke dhe ujë. Pastroni dhëmbët me pastë një herë në javë dhe lëreni pastën të qëndrojë mbi to për pesë minuta, më pas shpëlajeni me ujë.

Ky përbërës është gjithashtu një nga mënyrat më të mira për të hequr pllakun dentar. Larja e dhëmbëve me sodë buke, shtimi i saj në paste ose zhytja e furçës në sodë buke një herë në javë, do të forcojë dhëmbët dhe do të dezinfektojë zgavrën e gojës.

Megjithatë, nuk duhet të përdoret në baza ditore, sepse përdorimi i tepërt i sodës së bukës mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve.

Era e keqe e gojës gjithashtu mund të zgjidhet, përveç nëse është rezultat i një gjendjeje më të rëndë: shpëlajeni gojën me një tretësirë uji dhe sodë buke për tre minuta, më pas shpëlajeni, pa e gëlltitur.

Trajtimi i plagëve të kancerit në gojë

Plagët e kancerit janë plagë të dhimbshme që zhvillohen në mukozën e gojës ose mishrat e dhëmbëve. Dezinfektimi i zgavrës me gojë dhe zvogëlimi i pllakës së dhëmbëve duke u shpëlarë me sodë buke ndihmon gjithashtu në trajtimin e plagëve të kancerit.

Sigurisht, nëse plagët nuk largohen, vizitoni një profesionist, sepse mund të jetë një problem më serioz i higjienës orale ose rënie e imunitetit.

Për urth dhe dispepsi

Urthi, një problem i zakonshëm me dispepsi dhe refluksin e ushqimit nga stomaku në ezofag, mund të qetësohet përkohësisht me sodë buke.

Nëse ndjeni urth, shpërndani gjysmë luge çaji sodë buke në dy gota ujë dhe pini ngadalë. Do të ndihmojë përkohësisht, por nuk duhet të bëhet zakon.

Mos hani vakte shumë të mëdha dhe ushqime që ju shqetësojnë dhe nëse simptomat nuk largohen dhe ndërhyjnë në funksionimin e përditshëm, kontaktoni mjekun tuaj.

Largimi i baktereve dhe kërpudhave

Soda e bukës ka veti antibakteriale dhe antifungale. Mund të përdoret si një ndihmë për të luftuar bakteret dhe kërpudhat që shkaktojnë infeksione të thonjve dhe lëkurës.

Sodë buke për flokë të bukur

Kur i shtohet shamponit, veçanërisht nëse është neutral dhe pa parabenë, soda e bukës do të kontribuojë në një pastrim më të plotë të flokëve. Do të largojë papastërtitë dhe yndyrat.

Shtoni një lugë çaji sodë buke në shampon, fërkojeni në flokët tuaj dhe shpëlajeni.

Më shumë energji për stërvitje

Konsumimi i pak zgjidhjes së sodës së bukës përpara stërvitjes mund të përmirësojë performancën e përgjithshme psikofizike, veçanërisht për atletët. Gjithashtu ndihmon në uljen e lodhjes gjatë dhe pas stërvitjes.

Për shkak të vlerës së lartë të pH-së, ul nivelet e acidit laktik në muskuj gjatë stërvitjes me intensitet të lartë. Dhe këtu zbatohet rregulli që nuk duhet të bëhet rutinë.

Sodë buke si deodorant

Si një deodorant natyral, soda e bukës mund të përdoret për të parandaluar dhe eliminuar erën e erës së nënsqetullave dhe këmbëve. Merrni një lugë sodë buke, shtoni ujë dhe përzieni mirë për të bërë një pastë. Aplikojeni pastën nën sqetull dhe në këmbë.

Shtoni tri lugë gjelle në legen dhe bëni një banjë. Zhytni këmbët në tretësirë për pesë minuta. Nëse këpucët tuaja kanë “marrë” një erë të pakëndshme, bëni një qese garzë me sodë buke dhe vendoseni në këpucë. Era do të zhduket pas një kohe të shkurtër.

Ndihmoni me pickimin e insekteve

Nëse jeni pickuar nga një insekt, mund të aplikoni pak pastë me sodë buke dhe ujë. Lëreni të thahet, shpëlajeni dhe përsërisni nëse është e nevojshme.

Megjithatë, nëse jeni alergjik ndaj kafshimeve dhe ndodh një reagim, kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Largimi i pesticideve nga ushqimi

Perimet dhe frutat moderne spërkaten me kimikate për të parandaluar insektet dhe dëmtuesit dhe sëmundjet që ato sjellin. Shumica e këtyre kimikateve janë të dëmshme për shëndetin dhe duhen hequr para ngrënies.

Larja e frutave dhe perimeve me sodë buke heq mbetjet e pesticideve në sipërfaqe.