Pse duhet të filloni të pini ujë të nxehtë me stomakun bosh? - Gazeta Express
string(59) "pse-duhet-te-filloni-te-pini-uje-te-nxehte-me-stomakun-bosh"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

22/01/2024 20:30

Pse duhet të filloni të pini ujë të nxehtë me stomakun bosh?

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

22/01/2024 20:30

Trupi i njeriut përbëhet deri në 70 për qind nga uji dhe dehidrimi i zgjatur mund të çojë në migrenë, artrit, bronkit, sëmundje të veshkave, gastrit dhe kapsllëk. Pirja e ujit me stomak bosh mund ta parandalojë këtë.

Dr. Kunal Sodh thekson rëndësinë e pirjes së ujit të ngrohtë me stomakun bosh. Ai pretendon se është gjëja më e dobishme që mund të bëjmë për trupin.

Lexo Edhe:

“Ka tre arsye pse duhet të filloni të pini ujë të nxehtë me stomakun bosh. Sipas disa hulumtimeve, uji i nxehtë do t’ju ndihmojë të tretni ushqimin që normalisht e keni të vështirë ta tresni. “Ekzistojnë gjithashtu disa dëshmi se uji i nxehtë ndihmon me kapsllëkun”, thotë ai.

Nëse pini ujë të ngrohtë me stomakun bosh, ai do të ndihmojë në tretjen tuaj, do të përmirësojë metabolizmin dhe qarkullimin dhe rrjedhjen e gjakut.

Çfarë do të ndodhë nëse fillojmë të pimë ujë me stomakun bosh?

Trupi largohet nga toksinat

Kur pimë ujë në mëngjes, ne hidratim trupin dhe rivendosim lëngun e humbur gjatë natës. Në këtë mënyrë nxjerrim toksinat e dëmshme dhe trupi ynë bëhet më i shëndetshëm dhe më i freskët. Pirja e shumë ujit mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të qelizave të muskujve dhe qelizave të reja të gjakut.

Metabolizmi përmirësohet

Ekspertët pohojnë se pirja e ujit me stomakun bosh mund të përshpejtojë metabolizmin tonë me të paktën 24 për qind. Për ata që janë në një dietë të rreptë, kjo është shumë e rëndësishme. Metabolizëm më i mirë do të thotë tretje më e mirë. Kur pini ujë sapo zgjoheni, rritni pastrimin e zorrëve, të cilat më pas do të thithin më lehtë lëndët ushqyese.

Ndihmon në humbjen e peshës

Për ata që duan të humbin peshë në mënyrë të shëndetshme, uji i ngrohtë me pak limon në stomak bosh do t’ju ndihmojë. Lëngu i limonit përmban pektina, polisakaride që reduktojnë dëshirën për ushqim. Uji gjithashtu do të sigurojë një ndjenjë të ngopjes dhe do të ndihmojë në shpërbërjen e ushqimit më shpejt dhe më mirë.

Ai lehtëson aciditetin dhe dispepsi

Tretja e keqe ndodh për shkak të rritjes së aciditetit në stomak, dhe kur pini ujë me stomakun bosh, ai acid hollohet dhe në të njëjtën kohë zgjidh problemin. Gjithashtu përgatit stomakun tuaj për mëngjes.