PSD shtron para qeverisë 205 mijë nënshkrimet e peticionit të 2016-ës kundër Asociacionit - Gazeta Express
string(89) "psd-shtron-para-qeverise-205-mije-nenshkrimet-e-peticionit-te-2016-es-kunder-asociacionit"

Lajme

Gazeta Express

06/03/2023 13:39

PSD shtron para qeverisë 205 mijë nënshkrimet e peticionit të 2016-ës kundër Asociacionit

Lajme

Gazeta Express

06/03/2023 13:39

Partia Socialdemokrate e Kosovës ka vendosur sot para Qeverisë së Kosovës, 205 mijë nënshkrimet e peticionit të vitit 2016 kundër marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Më 27 shkurt, në Bruksel është mbajtur takimi i gjashtë i nivelit të lartë në kuadër të procesit të dialogut. Kryeministri Kurti ka thënë se Kosova ka treguar gatishmëri për të nënshkruar planin evropian, porse Serbia nuk ka qenë e gatshme. Takimi i radhës i nivelit të lartë politik pritet të mbahet gjatë muajit mars.

Lexo Edhe:

Ndërkohë, Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk e dobëson funksionalitetin e shtetit të Kosovës, dhe se në tavolinë janë 16 modele evropiane.