Provoni hudhra me mjaltë dhe zbuloni përfitimet shëndetësore - Gazeta Express
string(60) "provoni-hudhra-me-mjalte-dhe-zbuloni-perfitimet-shendetesore"

Provoni hudhra me mjaltë dhe zbuloni përfitimet shëndetësore

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

29/11/2023 19:01

Hudhra, e cila përveçse është një aleat i shkëlqyer në kuzhinë, edhe në kohët e lashta, është vlerësuar për vetitë e saj shëruese.

Për të përfituar nga të gjitha vlerat e saj, ajo duhet të konsumohet e papërpunuar. Hudhra përmban allicin, një përbërës aktiv që lëshon hudhra dhe që i jep asaj aromën tipike.

Lexo Edhe:

Ajo pengon bakteret si typhus, vepron si antibiotik natyral, ul nivelin e sheqerit në gjak, e dobishme për trajtimin e çrregullimeve të tretjes, sëmundjeve të frymëmarrjes dhe mykut, forcon sistemin imunitar, rregullon presionin arterial si dhe rregullon shkallën e kolesterolit dhe triglicerideve në gjak.

Një tjetër ushqim me të vërtetë i çmuar nga këndvështrimi i dobishëm dhe shërues është mjalti. Mjalti shëron kollën, e qetëson atë, është mbrojtës dhe detoksifikues i mëlçisë si dhe mbron, stimulon dhe rregullon sistemin e tretjes.  Qëroni, shtypni hudhrat dhe futini në kavanoz. Shtoni mjaltë dhe përziejeni mirë. Mbylleni kavanozin dhe mbajeni në errësirë për një javë. Pastaj ruajeni në temperaturën e dhomës. Merrni një lugë esëll për 7 ditë, ashtu siç është ose të holluar në ujë të vakët.

Kjo recetë forcon sistemin imunitar. Falë vetive antifungale dhe antimikrobike, rrit reagimin e imunitetit ndaj viruseve, baktereve dhe patogjenëve. Përshpejton shërimin nga ftohjet dhe gripi. Në rast sëmundjeje për shkak të ftohjes dhe gripit është një ilaç i shkëlqyeshëm natyror.

Ndihmon për të kontrolluar hipertensionin dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Vepron si një agjent qetësues për sëmundje të tilla si artriti, ose në rast të mbajtjes së ujit dhe çrregullimeve muskulare, duke reduktuar inflamacionin. Falë efektit ekspektoran, ajo lehtëson nxjerrjen e gëlbazës. Ndihmon për të kontrolluar kolesterolin e keq. Ndihmon gjithashtu në pastrimin e gjakut dhe eliminimin e kolesterolit të tepërt.