Provokohen banorët e Luginës: Fshihet “Presheva”, mbetet vetëm “Preševo” - Gazeta Express
string(66) "provokohen-banoret-e-lugines-fshihet-presheva-mbetet-vetem-presevo"

Lajme

Gazeta Express

29/05/2023 10:46

Provokohen banorët e Luginës: Fshihet “Presheva”, mbetet vetëm “Preševo”

Lajme

Gazeta Express

29/05/2023 10:46

Një shenjë rrugore në Luginë të Preshevës, ku tregon drejtimin për Preshevë, ka mbetur vetëm në gjuhën serbe “Preševo”. Shkrimi “Preshevë” është fshirë.

Për këtë ka reaguar Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Nevzad Lutfiu.

Lexo Edhe:

Ai ka thënë se është njoftuar nga qytetar që mbishkrimi i shenjës së komunikacionit në gjuhën shqipe është fshirë. Për këtë, Lutfiu ka thënë se ka njoftuar “menjëherë organet kompetente dhe më premtuan se do ta përmirësojnë shumë shpejtë”.