Problemet shëndetësore që mund të vijnë nga koka e dushit - Gazeta Express
string(57) "problemet-shendetesore-qe-mund-te-vijne-nga-koka-e-dushit"

Shneta

Gazeta Express

05/06/2024 11:58

Problemet shëndetësore që mund të vijnë nga koka e dushit

Shneta

Gazeta Express

05/06/2024 11:58

Ekspertët kanë lëshuar një paralajmërim, duke u kujtuar njerëzve që të pastrojnë rregullisht kokat e dushit ose rrezikojnë të përballen me probleme serioze shëndetësore.

Hulumtimi i kryer nga Trade Plumbing ka zbuluar se kokat e ndotura të dushit mund të strehojnë katër lloje kryesore të baktereve të dëmshme që mund të rezultojnë në një sërë problemesh, shkruan Express.co.uk.

Lexo Edhe:

Sipas gjetjeve, këto përfshijnë kërpudhat malassezia dhe acanthamoeba të cilat mund të shkaktojnë sëmundje të syve si blefariti, dhe në raste të rralla, humbje të shikimit.

Kokat e dushit gjithashtu mund të strehojnë edhe malassezia restricta që çon në infeksione të kokës si dhe pseudomonas aeruginosa e cila mund të rezultojë në infeksione të veshit.

Megjithatë, më shqetësuesja është bakteri legionella. Edhe pse “jashtëzakonisht e rrallë”, kjo është diçka që duhet mbajtur parasysh pasi mund të shkaktojë sëmundjen e Legjionarëve.

Ky është një lloj i rëndë i pneumonisë që mund të jetë fatal nëse nuk trajtohet.

Por bakteret legjionella ka më shumë gjasa të gjenden në një objekt publik dhe jo në shtëpi.

Eksperti i hidraulikut, Peter Clayton, shtoi se nuk është e rëndësishme vetëm të pastroni kokën e dushit për arsye shëndetësore, por edhe të përmirësoni cilësinë e dusheve.