Prishet moti në Shqipëri, ja ku do të ketë reshje shiu - Gazeta Express

Prishet moti në Shqipëri, ja ku do të ketë reshje shiu

Shqiperi

Gazeta Express

15/07/2020 8:09

Për ditën e mërkurë mbi vendin tonë pritet një përkeqësim i lehtë i kushteve atmosferike.

Moti do të jetë kryesisht i kthjellët (sidomos përgjatë vijës bregdetare) por përgjatë ditës do të ketë edhe alternime vranësirash, bën të ditur Shërbimi Meteorologjik Ushtarak.

Ditën e Mërkurë reshjet pritet të jenë më tepër të përqëndruara në zonën e jugut dhe relievet malore në lindje.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme dhe lokale me intensitet të ulët.

Por, përgjatë relieveve kodrinore-malore në orët e mesditës deri ato të pasdites reshjet lokalisht në formën e shtrëngatave.