Prezantohet taksia e parë fluturuese - Gazeta Express
string(36) "prezantohet-taksia-e-pare-fluturuese"

Prezantohet taksia e parë fluturuese

AutoTech

Gazeta Express

05/10/2022 21:54

Kompania Wisk Aero ka prezantuar gjeneratën e gjashtë të taksisë fluturuese gjysmë autonome, për të cilën pretendon se është “kandidati i parë për certifikatën e agjencisë federale për aviacion”, që ka të bëjë me mjetet motorike autonome siç është rasti i eVTOl, mjetit elektrik me ngritje dhe zbritje në mënyrë vertikale.

Duke parë dizajnin duket se bëhet fjalë për versionin e avancuar të taksisë fluturuese të quajtur Cora, që tashmë ka fluturuar në Zelandë të Re gjatë vitit 2018. Megjithatë, kësaj radhe nuk është shfaqur fluturimi, e as detajet për avancimin e procesit të certifikimit, transmeton Telegrafi.

Lexo Edhe:

Nga Wisk pretendojnë se fluturakja ka katër ulëse, mund të fluturojë me shpejtësi deri në 222 kilometra në orë në një lartësi prej afro 1.200 metra.

Posedon 12 helika, që e ndihmojnë për t’u ngritur dhe zbritur në tokë. Rrezja e veprimit të saj është 145 kilometra. Videoja promovuese tregon se si pasagjerët vendosin rripat e sigurisë dhe kalojnë nëpër procedurat e demonstrimit të sigurisë përmes ekraneve të ndjeshëm në prekje.

Taksitë fluturuese tani kanë “më pak mjete lëvizëse, nuk kanë hidraulik, vaj e as derivate” dhe janë më të sigurta për fluturim. Është i dizajnuar për të tejkaluar “standarde rigoroze të sigurisë në aviacion dhe se gjasat për aksident janë 1:1.000.000.000.

Sipas Wisk, taksia e re fluturuese është kandidate për certifikatën FAA që do t’i mundësonte të transportonte pasagjerë në SHBA, megjithatë, marrja e një certifikate të tillë është punë e rëndë edhe për prodhues të etabluar të aeroplanëve siç është Boeing që përdor dizajne standarde të fluturakeve.