Presidentja sllovene: Uroj që Kosova të hyjë në KE, uroj që të jetojë derisa ta shoh Kosovën në të gjitha organizatat - Gazeta Express
string(115) "presidentja-sllovene-uroj-qe-kosova-te-hyje-ne-ke-uroj-qe-te-jetoje-derisa-ta-shoh-kosoven-ne-te-gjitha-organizatat"

Presidentja sllovene: Uroj që Kosova të hyjë në KE, uroj që të jetojë derisa ta shoh Kosovën në të gjitha organizatat

Lajme

Gazeta Express

15/04/2024 19:53

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Presidenten e Sllovenisë, Nataša Pirc Musar, e cila ka marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar për Gratë Paqen dhe Sigurinë, raporton Ekonomia Online.

Në konferencën për media pas takimit me Osmanin, Presidentja e Sllovenisë, Nataša Pirc Musar tha se përderisa dialogu vazhdon ka një dritë të hapur për Kosovën.

Lexo Edhe:

Ajo tha se është e lumtur që Sllovenia ka investuar në Kosovë dhe se uron që Kosova të hyjë në KE dhe në BE sa më shpejt.

“Sot dëgjova se çfarë do bëjnë gratë nëse bota do ishte më e barabartë. Përderisa dialogu vazhdon ka një dritë të hapur. Jam e sigurt se Prishtina dhe Beogradi do gjejnë një rrugë të përbashkët për hir të popullit. KiE-ja ka të bëjë deh është në shërbim të popullit në fund të fundit për shqiptarët e Kosovës. U trondita që sot Vjosa më tha se Kosova nuk ka qasje në Gjykatën Evropiane për të Drejtat e Njeriut. Kjo është e padrejtë ne do iu mbështesim tutje. Nëse keni shtet të fort ekonomikisht do keni shtet të fortë edhe për mirëqene sociale. Sot jemi partneri i 7-të që investojmë në Kosovë dhe jam e kënaqur që Sllovenia investon në vendin tuaj. Uroj që Kosova të hyjë në KE, hapi tjetër është në BE. Uroj që të jetojë derisa ta shoh Kosovën në të gjitha organizatat ndërkombëtare”, është shprehur Presidentja e Sllovenisë. /EO