Presidenti Pendarovski do të jetë pjesëmarrës në funeralin e mbretëreshës Elizabeth II - Gazeta Express
string(86) "presidenti-pendarovski-do-te-jete-pjesemarres-ne-funeralin-e-mbretereshes-elizabeth-ii"

Presidenti Pendarovski do të jetë pjesëmarrës në funeralin e mbretëreshës Elizabeth II

Ballina

Gazeta Express

19/09/2022 11:48

Presidenti Stevo Pendarovski sot do të marrë pjesë në funeralin shtetëror të mbretëreshës britanike Elizabeth II në Pallatin ëestminster në Londër.

Kreu i shtetit shoqërohet nga bashkëshortja e tij Elizabeta Gjorgievska.

Lexo Edhe:

Dje ata i bënë nderimet e fundit mbretëreshës britanike Elizabeth II dhe shënuan në Librin e Zisë.

“Unë dhe gruaja ime, nderuam eshtrat e Mbretëreshës Elizabeth II, përpara ceremonisë së varrimit në ëestminster Abbey. Shumë respekt për shërbimin e saj prej dekadash ndaj popullit dhe për të qenë shembull i lidershipit, modestisë dhe bujarisë. U prehtë në paqe”, ka shkruar presidenti Pendarovski në profilin e tij në Facebook.

Mbretëresha Elizabeth II vdiq në moshën 96-vjeçare më 8 shtator.

Ajo ishte monarkja më jetëgjatë në historinë britanike dhe kreu më i vjetër i shtetit në botë.