Presidenti kinez në Moskë, Uashingtoni njofton një ndihmë të re për Ukrainën - Gazeta Express
string(75) "presidenti-kinez-ne-moske-uashingtoni-njofton-nje-ndihme-te-re-per-ukrainen"

Presidenti kinez në Moskë, Uashingtoni njofton një ndihmë të re për Ukrainën

Gazeta Express

20/03/2023 18:42

Shtetet e Bashkuara do t’i dorëzojnë Ukrainës një paketë të re ndihme ushtarake prej 350 milionë dollarësh, kryesisht duke përfshirë municione për lëshuesit e raketave Himars, njoftoi sot Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.

“Rusia mund të përfundojë e vetme luftën e saj sot. Derisa ai ta bëjë këtë, ne do të qëndrojmë pranë Ukrainës për aq kohë sa të duhet”, tha Blinken në një deklaratë ndërsa presidenti kinez Xi Jinping vizitoi Moskën.

Lexo Edhe:

Dorëzimi i ndihmës, i cili gjithashtu pritet të përfshijë automjete të blinduara luftarake Bradley, raketa HARM, varka, obus dhe armë antitank, vjen nga fondet e përvetësuara tashmë nga Kongresi Amerikan.

“Megjithëse lufta e papranueshme e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës vazhdon me koston e humbjeve të mëdha njerëzore, ne kemi parasysh guximin e pakufishëm dhe vendosmërinë e palëkundur të popullit ukrainas,” shtoi Blinken.

Vizita e Xi Jinping në Rusi, e cila pritet të zgjasë tre ditë, po shihet me kujdes nga Uashingtoni, i cili e sheh atë si një mënyrë që Moska të përpiqet të konsolidojë përfitimet e saj territoriale.