Presidenti izraelit thotë se nuk po kërkojnë luftë pas sulmit të Iranit - Gazeta Express
string(71) "presidenti-izraelit-thote-se-nuk-po-kerkojne-lufte-pas-sulmit-te-iranit"

Presidenti izraelit thotë se nuk po kërkojnë luftë pas sulmit të Iranit

Lajme

Gazeta Express

14/04/2024 22:44

Izraeli nuk po kërkon luftë pas sulmit të Iranit dhe “duhet ekuilibri në këtë situatë”, tha presidenti izraelit Isaac Herzog për Wolf Blitzer të CNN të dielën.

Kryeministri Benjamin Netanyahu po flet me shumë liderë botërorë dhe ka “dialog intim me aleatët” në përgjigje të veprimeve të Iranit, tha ai.

Lexo Edhe:

  “Ne po i shqyrtojmë të gjitha. Po sillemi me gjakftohtësi dhe me kthjelltësi,” tha Herzog. “Unë mendoj se ne jemi duke vepruar në një mënyrë shumë të përqendruar dhe shumë të përgjegjshme dhe jam i sigurt se do të ketë një vendim në përputhje me rrethanat që do të sigurojë që ne të mbrojmë dhe mbrojmë popullin e Izraelit.”