Presidenti i Ukrainës merr vendimin e fundit pas sulmit të Rusisë - Gazeta Express
string(65) "presidenti-i-ukraines-merr-vendimin-e-fundit-pas-sulmit-te-rusise"

Presidenti i Ukrainës merr vendimin e fundit pas sulmit të Rusisë

Lajme

Gazeta Express

24/02/2022 7:02

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shpall ligjin ushtarak dhe u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë të qetë në një fjalim të shkurtër video të enjten në mëngjes raporton “CNN”.

Deklarata e plotë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky:

Lexo Edhe:

“Të dashur qytetarë ukrainas, sot në mëngjes Presidenti Putin njoftoi një operacion special ushtarak në Donbas. Rusia kreu sulme në infrastrukturën tonë ushtarake dhe rojet tona kufitare. Në shumë qytete të Ukrainës u dëgjuan shpërthime. Ne po vendosim gjendjen ushtarake në të gjithë territorin e vendit tonë. Një minutë më parë pata një bisedë me Presidentin Biden. Shtetet e Bashkuara tashmë kanë filluar të bashkojnë mbështetjen ndërkombëtare. Sot secili prej jush duhet të ruajë qetësinë. Qëndroni në shtëpi nëse mundeni. Ne jemi duke punuar. Ushtria po punon. I gjithë sektori i mbrojtjes dhe sigurisë është duke funksionuar”.    /abcnews.al