Sport

Gazeta Express

14/02/2020 14:57

Plot derbi në Kosovë dhe Evropë, të gjithë në një vend – në IPKO

Sport

Gazeta Express

14/02/2020 14:57

Pas pushimit të gjatë prej më shumë se dy muajsh, këtë fundjavë do të fillojë stinori pranveror i IPKO Superligës së Kosovës në futboll.

Dhe, pjesa e dytë e sezonit nis menjëherë me një ndeshje të madhe.

Derbi i Anamoravës do t’i vë të dielën përballë dy skuadrat gjilanase, Drita dhe Gjilani.

Kjo ndeshje është gjithmonë e rëndësishme, por këtë vit është edhe më e veçantë.

Kjo për faktin se këtë sezon të dyja ekipet po luftojnë për titull të kampionit dhe kjo pritet të jetë një përballje spektakolare.

Kampioni vjeshtor Ballkani e nis xhiron e 18-të të shtunën.

Skuadra e Ismet Munishit synon ta nisë pranverën me këmbë të mbarë dhe me një fitore ndaj Drenicës në shtëpi.

Në fitore llogarit edhe Prishtina ndaj Vushtrrisë, kurse Feronikeli s’do të ketë punë të lehtë në Ferizaj.

Të gjitha ndeshjet e IPKO Superligës i transmeton IPKO përmes kanaleve të Super Sport Kosova.

IPKO SUPERLIGA – Java e 18-të

SSK1 E shtunë 13:00 Ballkani – Drenica

SSK2 E shtunë 13:00 Prishtina – Vushtrria

SSK3 E shtunë 13:00 Ferizaj – Feronikeli

SSK1 E diel 13:00 Drita – Gjilani

SSK2 E diel 13:00 Flamurtari – Trepça ‘89

SSK3 E diel 13:00 Dukagjini – Llapi

Premierliga e Serie A sjellin ndeshje të mëdha

Ligat evropiane vazhdojnë të sjellin ndeshje interesante.

Këtë fundjavë, ndeshja më e madhe do të jetë ajo në mes të Chelseat dhe Manchester Unitedit, në kuadër të xhiros së 26-të të Premierligës.

Ndërkohë, lideri Liverpool e kërkon fitoren e radhës në udhëtim ndaj Norwichit.

E Arsenali e pret Newcastlen në shtëpi.

Një tjetër ndeshje interesante e kësaj fundjavë pritet ta sjell Serie A.

Aty, në kuadër të xhiros së 24-t luajnë Lazio me Interin, dy skuadra në super-formë këtë sezon.

Juventusi pret fitore ndaj Brescias, ndërsa Milani e pret Torinon në ndeshjen e fundit të kësaj xhiroje

Në Spanjë, Real Madridi shihet favorit përballë Celta Vigos.

Ndërsa, në tri pikët e radhës llogarit edhe Barcelona, e cila e pret Getafen.

Dueli kryesor i xhiros së 24-t në La Liga është ai në mes të Valencias dhe Atletico Madridit.

Ndeshjet kryesore të ligave më të forta evropiane, Premierliga, La Liga e Serie A i transmeton platforma televizive IPKO përmes kanaleve të Super Sport dhe Super Sport Kosova.

Gjithashtu, IPKO, në bashkëpunim me Digitalb sjell edhe ndeshjet e kampionatit shqiptar, atyre holandez e francez, por edhe ngjarje të mëdha të sporteve të tjera.

Premierliga – Java e 26-të

E premte 21:00 Wolverhampton – Leicester

E shtunë 13:30 Southampton – Burnley

SSK1 E shtunë 18:30 Norwich – Liverpool

SSK1 E diel 15:00 Aston Villa – Tottenham

SSK1 E diel 17:30 Arsenal – Newcastle

SSK1 E hënë 21:00 Chelsea – Manchester United

Serie A – Java e 24-t

E shtunë 15:00 Lecce – Spal

E shtunë 18:00 Bologna – Genoa

SSK1 E shtunë 20:45 Atalanta – Roma

E diel 12:30 Udinese – Verona

E diel 15:00 Juventus – Brescia

E diel 15:00 Sampdoria – Fiorentina

E diel 15:00 Sassuolo – Parma

E diel 18:00 Cagliari – Napoli

SSK1 E diel 20:45 Lazio – Inter

SSK2 E hënë 20:45 Milan – Torino

La Liga – Java e 24-t

E premte 21:00 Valencia – Atletico Madrid

E shtunë 13:00 Mallorca – Alaves

SSK1 E shtunë 16:00 Barcelona – Getafe

E shtunë 18:30 Villarreal – Levante

E shtunë 21:00 Granada – Valladolid

E diel 12:00 Sevilla – Espanyol

E diel 14:00 Leganes – Betis

E diel 16:00 Eibar – Real Sociedad

E diel 18:30 Athletic Bilbao – Osasuna

E diel 21:00 Real Madrid – Celta Vigo