"Plisat" lëshojnë deklaratë: FFK po punon kundër Prishtinës, po e përdor fuqinë e saj t'i ndalojë ëndrrat në futboll - Gazeta Express
string(111) "plisat-leshojne-deklarate-ffk-po-punon-kunder-prishtines-po-e-perdor-fuqine-e-saj-ti-ndaloje-endrrat-ne-futboll"

Futboll

Gazeta Express

01/10/2022 23:07

“Plisat” lëshojnë deklaratë: FFK po punon kundër Prishtinës, po e përdor fuqinë e saj t’i ndalojë ëndrrat në futboll

Futboll

Gazeta Express

01/10/2022 23:07

Përfundimisht, ndeshja mes Prishtinës dhe Trepçës’89 u shtye dhe nuk do të zhvillohet nesër.

Por, rreth kësaj kishte konflikt, pasi Prishtina nuk pranoi ta luante ndeshjen diku tjetër, shkruan Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Kjo çoi në një debat mes tyre dhe Federatës së Futbollit të Kosovës, ndërsa tani janë përfshirë edhe tifogrupi i ekipit kryeqytetas, “Plisat”.

Në njoftimin e tyre ata thanë se FFK po punon kundër Prishtinës dhe se po e përdor fuqinë e saj t’i ndalojë ëndrrat në futboll.

Reagimi i tyre i plotë, pa ndërhyrje:

Reagim ndaj padrejtësive

Futbolli ka forcë të bashkojë e të inspirojë njerëzit, por Federata e Futbollit të Kosovës e përdorë fuqinë e vet që t’i ndalojë ëndërrat!

Në vazhdën e padrejtësive ndaj nesh, FFK me vendimet perfide të kësaj jave, duke mos e lënë Prishtinën t’i luajë ndeshjet në stadiumin e vet, po e godet direkt lojën e bukur të futbollit si dhe nuk po e lejon ligën të zhvillohet korrekt dhe secili ekip të luajë me kapacitetet e veta.

Njerëzve në Federatë, bashkë me grupe tjera të interesit në Kosovë, u pengon fakti që secili klub, secili qytet, e secili njeri është shumë larg prej sukseseve tashmë 1 shekullore të Prishtinës, andaj shpikin e krijojnë lloj-lloj kriteresh, të cilat ÇUDITËRISHT – VLEJNË VETËM PËR PRISHTINËN!!!

Prishtina, e cila i ka pritur gjithëherë klubet tjera, duke u dhënë “shtëpi” për t’i zhvilluar aktivitetet e veta, në vend se të falenderohet, goditet në mënyrë të ulët e padrejtësisht. Federata dhe Agim Ademi, NUK KANË TË DREJTË të ndalojnë aktivitetin e Prishtinës ne stadium, sepse nuk janë pronarë dhe as nuk e kanë në shfrytëzim të njejtin. Andaj ky vendim duhet të anulohet menjëhere dhe shkëlqimi i Prishtinës dhe këngët e Plisave në tribuna të kthehen në vend të vet.

Dhe kur e mendon se ky vendim vie pikërisht në kohën kur Prishtina konsolidohet dhe paraqet rrezik për klubet tjera pretendente për titull, si dhe kur stadiumi i kryeqytetit mbushet më shumë se cilido stadium tjetër i Kosovës, e kupton saktë që kjo Federatë me Agim Ademin në krye, së bashku me grupet tjera me ndikim në futbollin e Kosovës – NUK E KANË PËR QËLLIM ZHVILLIMIN E FUTBOLLIT, POR MANIPULIMIN E TIJ.

Por, ne jemi të vendosur që të mos i nënshtrohemi dallavereve e padrejtësive të njerëzve që nuk e duan futbollin, njerëzve që e urrejnë Prishtinën. Andaj, u bëjmë thirrje të gjithë përgjegjësve ta anulojnë atë vendim skandaloz, e të na lejojnë të luajmë e të festojmë në shkallët e tadiumit tonë, e ata le të shtrengohen mire për ta shijuar suksesin e Prishtinës, sidomos sivjet, në 100 vjetorin e krijimit të klubit.

Prishtina i ka Plisat përherë mbrapa. Plisat janë të vendosur që sikur gjithmonë ta ruajnë qytetin, klubin dhe nderin tonë. Shtëpinë s’mund të na ndaloni!