Pink ofron të paguajë gjobën e sportisteve që refuzuan të veshin bikini - Gazeta Express

Pink ofron të paguajë gjobën e sportisteve që refuzuan të veshin bikini

Rozë

Gazeta Express

27/07/2021 20:46

Këngëtarja amerikanë, Pink është ofruar të paguajë gjobat e dhëna për ekipin norvegjez të hendbollit të grave, pasi ato veshën pantallona të shkurtra si lojtarët burra  në vend të të poshtmeve bikini gjatë një ndeshjeje me Spanjën.

Skuadra e hendbollit u gjobit me  1,500 euro javën e kaluar,  pasi u akuzua se theu rregullat nga Komiteti Disiplinor i Federatës Evropiane të Hendbollit.

Lexo Edhe:

 “Unë jam shumë krenare për ekipin norvegjez të hendbollit, pasi ato po protestojnë kundra rregullave tejet seksiste.  Jam e lumtur që do të paguaj gjobat tuaja për ju. Vazhdoni kështu.”

Sipas rregullores , lojtaret femra duhet të veshin “të poshtme bikini me brez të ulët dhe të ngushta pas trupit”.

Por, gjatë ndeshjes për medaljen e bronzit kundër Spanjës, vajzat norvegjeze veshën pantallona të shkurtra në shenjë proteste.

Prej kohësh lojtaret e këtij sporti e kanë quajtur këtë lloj uniforme “degraduese” dhe jashtëzakonisht “jopraktike”.

Federata Norvegjeze e Hendbollit ka deklaruar se ishin të përgatitur për këtë gjobë dhe se kanë ndërmend t’i vazhdojnë përpjekjet e tyre për të ndryshuar këto rregulla, që ata sipas tyre janë “diskriminuese dhe seksiste”.