Pini kafe gjatë shtatzënisë – kjo mund të ndikojë në gjatësinë e fëmijës - Gazeta Express
string(70) "pini-kafe-gjate-shtatzenise-kjo-mund-te-ndikoje-ne-gjatesine-e-femijes"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/11/2022 20:15

Pini kafe gjatë shtatzënisë – kjo mund të ndikojë në gjatësinë e fëmijës

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/11/2022 20:15

Një studim ka treguar se pirja e gjysmë filxhani kafe në ditë gjatë shtatzënisë mund të zvogëlojë gjatësinë e një fëmije gati një centimetër.

Studimi tregoi se fëmijët e lindur nga gratë që konsumonin 50 mg kafeinë çdo ditë ishin 2 cm më të vegjël se moshatarët e tyre deri në moshën tetë vjeçare.

Lexo Edhe:

Studiuesit thonë se rezultatet, bazuar në një analizë të të 2,500 djemve dhe vajzave në SHBA, tregojnë se nënat në pritje duhet të heqin dorë plotësisht nga kafeja.

Udhëzimet aktuale shëndetësore rekomandojnë që gratë shtatzëna të kufizojnë marrjen e tyre ditore në rreth 200 mg.

Kafeina mendohet se ngushton enët e gjakut në mitër dhe placentë, gjë që mund të zvogëlojë furnizimin me gjak të fetusit dhe të pengojë rritjen.

Studimi është i pari i këtij lloji që përdor analizat e gjakut për të matur marrjen e kafeinës nga gratë shtatzëna në vend të sondazheve, të cilat janë më pak të besueshme. /abcnews.al