Peshqirët dhe çarçafët nuk duhet të lahen kurrë së bashku - Gazeta Express
string(57) "peshqiret-dhe-carcafet-nuk-duhet-te-lahen-kurre-se-bashku"

Peshqirët dhe çarçafët nuk duhet të lahen kurrë së bashku

Shneta tjera

Gazeta Express

17/07/2023 22:13

Për shumë është një nga ndjenjat më të mira të shtrihesh në shtrat me shtrat të sapo larë, të pastër dhe aromatike, por është gjithashtu e rëndësishme të dish ta lash siç duhet, në mënyrë që të mos dëmtohet dhe të duket si i ri për aq kohë sa të jetë e mundur.

Duhet të shmangni larjen e peshqirëve dhe çarçafëve së bashku. Trashësia dhe materiali i rëndë mund të dëmtojnë ndjeshëm fletët dhe t’i grisin ato.

Lexo Edhe:

Gjithashtu, disa peshqir mund të lënë shumë garzë në shtrat. Ka një ndryshim edhe në peshë, pasi çarçafët janë të hollë dhe të butë, ndërsa peshqirët janë të ashpër dhe të trashë dhe kërkojnë cikle të ndryshme larje dhe tharje.

Liri i shtratit dhe pëlhurat më të lehta thahen më me efikasitet se peshqirët, që do të thotë se çarçafët mund të thahen dhe dëmtohen, dhe peshqirët mund të bëhen të mykur nëse lihen pak të lagur.

Gjithashtu, këshillohet që të mos vendosni linjat e ndotura në kosh me rroba të tjera, por t’i vendosni menjëherë në lavatriçe në mënyrë që të mos grumbullohen baktere shtesë.